Spielbergův sci-fi comeback Ready Player One velkofilmem jara? Geekovská lahůdka našlapaná popkulturními odkazy sklízí ovace

Kultovní režisér Steven Spielberg už sice je ve věku standardního důchodce, místo odpočinku ale točí jeden film za druhým - a ten nejnovější vypadá na pořádnou pecku. Ready Player One: Hra začíná je pro Spielberga velkým návratem k žánru sci-fi, podle prvních recenzí navíc řemeslně vymazleným. Do českých kin jde film 29. března.

Virtuální budoucnost

Před několika lety se objevil film s názvem Scott Pilgrim proti zbytku světa a nerdi všech zemí se roztřásli. Adaptace komiksu totiž vypadala trochu jako předloha, trochu jako film a trochu jako videohra. Od té doby se žádný podobně geekovský film neobjevil, teď ale možná přichází Pilgrimův nástupce; novinka Stevena Spielberga Ready Player One: Hra začíná.

Od v čase se přemisťujícího DeLoreanu z Návratu do budoucnosti přes legendární osmdesátkový A-Team až po Harley Quinn nebo Freddyho Kruegera - RPO je už jen podle trailerů přímo našlapaný popkulturními odkazy a narážkami na slavné komiksy a filmy. Pro znalce sci-fi, hororů a dalších "okrajových" žánrů bude zábava už jen všechny takové detaily najít, Spielbergův film ale slibuje mnohem víc.

Zkušený režisér je vynikající řemeslník, je tedy jasné, že jeho novinka bude maximálně vymazlená, a to zejména vizuálně. Příběh se totiž odehrává ve dvou světech. Prvním je šedá, depresivní realita světa budoucnosti, konkrétně roku 2045, tím druhým pak barevná virtuální realita/hra OASIS.

Do ní futurističtí lidé unikají před útrapami každodenní mizérie na přeplněné, temné planetě. Její vynálezce těsně před svou smrtí rozhodne, že moc nad OASIS odkazuje tomu hráči, který objeví speciální, ve hře ukryté vajíčko. A právě tady do děje vstupuje hlavní hrdina Wade Watts (Tye Sheridan). Miluje 80. léta a rozhodne se, že vajíčko ukořistí právě on.

Pokud si v sobě hýčkáte videohry milující dítě, tenhle film je přesně pro vás. Na Rotten Tomatoes má zatím 85% hodnocení, IMDb snímku udělila 8 z 10 hvězdiček a i naše filmová databáze ČSFD zatím akční počin chválí, hodnocení je po novinářské projekci na 83%.

A tady hororové novinky 2018, na které se těšíme.


Komentáře