fb pixel Špekáčky z dotací: Český svaz bojovníků za svobodu místo připomínky odboje pořádal táboráky a baštil bio čokoládu – G.cz
Vyhledávání

Špekáčky z dotací: Český svaz bojovníků za svobodu místo připomínky odboje pořádal táboráky a baštil bio čokoládu

Zdroj: profimedia.cz

Okolo Českého svazu bojovníků za svobodu je opět živo. Tento kontroverzní spolek, který se v minulosti prezentoval tím, že vyznamenal „mlátičku“ Zdeňka Ondráčka (KSČM), se nyní podle informací iRozhlas.cz potýká s problémy. Podle všeho je v šetření ze strany ministerstva financí a jeho hospodařením se zabývá i finanční správa.

Martin Miko
Martin Miko 3.1.2020, 15:06

Boj za svobodu špekáčky a čokoládou

O Český svaz bojovníků za svobodu se začalo zajímat nejen ministerstvo financí, ale nyní i finanční správa, jak vyplývá z informací iRozhlas.cz. Za vším hledejme neoprávněné využití části dotací, které měly jít na mimořádné odměny, bio čokoládu nebo nákup špekáčků. I takto se dají využívat peníze určené pro financování připomínky odboje.

Z dostupných informací tak vyplývá, že se spolku nedokázalo spolehlivě finanční kontrole prokázat výdaje. Český svaz bojovníků za svobodu totiž od roku 2016 do roku 2018 obdržel od ministerstev práce, financí, kultury a obrany celkem dotace ve výši téměř 20 milionů korun, z čehož většinu vyčerpal.

Ministerstvu se rovněž nelíbí způsob, jak tento spolek nakládá s dotacemi. Podle zjištění se totiž ukázalo, že pracovníci, se kterými byla uzavřena dohoda o provedení práce měla kontrakt ve výši 300 hodin ročně, avšak ten byl často překračován. Lidem tak byl zbytek peněz vyplácen v mimořádných odměnách. Ty však několikanásobně překračovaly maximální sumu, kterou mohli brigádníci měsíčně obdržet. Což na příkladu znamená, že lidé, kteří pracovali od září do prosince 2018 maximálních 100 hodin, měli obdržet 10 760 korun. Avšak během těchto měsíců ještě obdrželi mimořádnou odměnu ve výši 68 918 korun, čímž došlo k obcházení zákoníku práce.

Kontroverzní sdružení

Když na podzim 2018 Český svaz bojovníků za svobodu vyznamenal pamětní medailí komunistu a poslance Zdeňka Ondráčka, lidé nevěděli, jestli se jedná o provokaci nebo recesi. Vše samozřejmě vyvolalo velkou vlnu zájmu o spolek, který je financován z různých veřejných zdrojů. Takže se najednou začalo řešit, co je vlastně spolek zač, proč mu jsou poskytovány dotace a jaký plní účel. Oficiálně se má jednat o organizaci s cílem sdružovat účastníky národního odboje za osvobození ve druhé světové válce a jejich pozůstalé. Ze strany kritiků spolku však dlouhá léta znělo, že spolek existoval už v dobách socialismu, a dokonce byl podporován komunistickým režimem.

Předseda svazu Jaroslav Vodička dokonce podle informací Echo24 působil v 80. letech v KSČ a měl spolupracovat i s Veřejnou bezpečností v roli agenta v Lounech, za což se stal terčem kritiky.

Svaz bojovníků za svobodu však v posledních letech čelí odlivu členů, jelikož se jim nelíbí fungování vedení spolku. Bývalí i současní členové dlouhodobě nesouhlasí s vylučováním kritiků a oponentů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články