Úspěchy bývalého československého vesmírného programu jsou dodnes vidět všude kolem nás. Často je mylně považujeme za obyčejné dědictví socialistické architektury a necháváme si vnutit jejich falešnou funkci. Obilná sila, vysílače, rozhledny, parkovací věže... opravdu si někdo tam nahoře (ne úplně nahoře, jestli nám rozumíte) myslí, že jsme tak hloupí?
Podívejte se na následující stavby a sami pochopíte, že jejich pravý účel by neviděl jen slepý.
1. Žižkovský vysílač
Ikonická dominanta Prahy, čnící k nebesům jako varovný prst. Proč ho památkáři povolili, snad kvůli užitné hodnotě? Nebuďte bláhoví, je to raketa obsypaná obytnými moduly. Vždyť i děťátka Davida Černého míří směrem vzhůru, jako by chtěla opustit tuto planetu. Až jednoho dne vysílač odstartuje k nebesům, naštve to půlku Prahy. Nechytne totiž Novu.
2. Hotel Ještěd
Byli jste někdy uvnitř? Nejenže je Ještěd takticky umístěn na ideálním odpalovacím postu, jeho interiéry navíc vypadají jako z vintage Star Treku. Tady se nikdo nesnaží zamaskovat, že jde vlastně o kosmickou loď. I tvar oken a panoramatický výhled odpovídá tomu, že se autoři inspirovali science fiction.
3. Letiště Karlovy Vary
Nádherný terminál je ve skutečnosti skeletem vesmírného korábu. Obří kulatá okna jsou na připravena na raketové tubusy a aerodynamický tvar usnadní únik zemské tíži. Důkaz místo slibů? Nedaleko terminálu stojí socha Gagarina. Náhoda, nebo snaha architektů alespoň trochu poodhalit roušku tajemství a skutečného účelu?
4. Zámek Humprecht u Sobotky
Krásná stavba v Českém ráji, která odborníky fascinuje svou kulatou základnou. Nikoho přitom nenapadne, že zámek má ideální parametry raketového sila. Věžička je jen špičkou ledovce. V případě nutnosti se může okamžitě startovat. Široko daleko žádní svědci, a dokud nebude start do vesmíru potřeba, může Humprecht vesele fungovat jako rozhledna. A malý podotek - myslíte si, že půlměsíc umístěný na vrcholku věže je náhoda? Hvězdné války? Hvězdné cesty?
5. Radnice města Ostravy
Obrovská budova s podezřele vysokou a osamělou věží. Pořád přemýšlíme, jestli odsud měly startovat balistické střely nebo rakety, ale doba výstavby nahrává obojímu. Radnice vznikala v době největších úspěchů vesmírného programu. Proč asi?
6. Vodojem v Bohuňovicích
Jasně, zásobárna vody. Nebo taky létající talíř. V Bohuňovicích už vědí. Američani až teď teprve přišli na to, že létající talíře ze sci-fi vlastně nejsou úplně špatný nápad. Existuje už pár prototypů. Sověti experimentovali s létajícími talíři ještě dřív, jenom měli problém se startem. Pak přišli na to, že se to musí startovat jako káča. Roztočit a pustit - ideálně z výšky. A co vám připomíná tenhle vodojem? Tak vidíte...
7. Výduchy tunelu Blanka
Proč ještě pražský megatunel není otevřený? Nemohou za to mokré kabely, nenápadně se tvářící výduchy jsou totiž podle všeho ideální na odpalování nejrůznějších věcí. Malá přestavba na poslední chvíli za peníze daňových poplatníků - kdo by odolal?
8. Sila na českém venkově
Cokoliv se v nich skladuje, je pouhou záminkou. Rakety číhají pod zemí a ta lávka nahoře je jen k tomu, aby se zkontrolovalo, jestli náhodou nějaká nečouhá. Proč myslíte, že jsou ty stříšky odklápěcí. Jedná se o model úspěšně odzkoušený Američany. Slibte lidem chléb, postavte sila, nacpěte pod ně rakety. A všichni budou spokojení.
Jste šokovaní? Teprve jsme začali. Další kosmické pomníky odhalíme v druhém díle našeho putování. Schválně můžete v komentářích tipovat, kde ještě stojí další výplody českého vesmírného programu.
Další vesmírné stavby v Čechách najdete ZDE.