fb pixel 7 utajených staveb z historie české kosmonautiky. Díl druhý – G.cz
Vyhledávání

7 utajených staveb z historie české kosmonautiky. Díl druhý

Pokračujeme v pátrání po stopách českého vesmírného programu. A opět jsme našli pár budov, které jsou podezřelé už od pohledu. Neříkejte, že to tam nevidíte!

Václav Rybář
Václav Rybář 17.7.2015, 12:50

1. Letohrádek Hvězda, Praha

Nenápadná stavba, tyčící se uprostřed nádherného parku. Dějiště svateb, výstav a dalších piškuntálií. Zároveň jde o hrádek obehnaný tlustou zdí, který dříve sloužil jako sklad střelného prachu. Šlo opravdu o sklad, nebo se tu snad ve středověku testovalo, zda jde něco nebo někdo vystřelit do nebes? Vzpomeňme na prvního kosmonauta českých dějin, Jana Husa. Ten sice nešťastně uhořel už při startu, ale patří k opravdovým pionýrům vesmírných programů!

2. O2 aréna, Praha

Tenhle talíř, nebo spíš obří evakuační loď, je tu pro případ, že už půjde opravdu do tuhého. Nevěříte, že je v něm víc než sportovní a zábavní prostor? Tak nám vysvětlete, proč místo plánované 2,5 miliardy korun nakonec stál cca sedmnáct miliard. Kam se všechny ty peníze poděly? Vybavení pro let do vesmíru rozhodně není levné a Hušák musel hodně kouzlit s účty. Díky němu ale máme v případě mimozemské invaze šanci utéct a hledat domov jinde.

3. Brněnské výstaviště, pavilon Z

Jedna evakuační loď stojí i v Brně, aby mu to nebylo líto. Dokonce vznikla dřív než ta pražská, protože si Brňáci mysleli, že se na ně při evakuaci zapomene. Pavilon Z má svoje označení proto, že Z je poslední písmeno abecedy, stejně jako je tahle evakuace konečným řešením. I tady se při stavbě rozpočet přešvihnul. Proč asi?

4. Věž u Dívčích hradů, Praha

Vodárenská věž je dominantou širokého okolí a snaží se svůj pravý účel maskovat i nejrůznějšími snímači a vysílači na svém vrcholku. Všechny ty talíře ale vezmou za své, až se nachýlí čas startu. Ideální umístění na vyvýšeném a holém prostoru, raketové silo skryté všem na očích. Architekti si tenkrát ledacos vyslechli, ale voda je přece život. Té musí uhnout všechno.

5. Hotel Horizont, Pec pod Sněžkou

Nejhezčí výhled na Pec je bezpochyby z hotelu Horizont. Alespoň to říkají někteří starousedlíci. A ti vědí, že až bude průšvih a bude se evakuovat, musí naběhnout do rakety, která je široko daleko jasně viditelná. Kdyby nebylo Horizontu, museli by až někam do Trutnova. Už název Horizont ledacos naznačuje – např. sonda, co právě proletěla kolem Pluta se jmenuje Nové Horizonty, tohle je prostě u kosmologů oblíbené slovo. Jednoho dne se nám ještě tenhle vztyčený prst bude hodit, však uvidíte.

6. Parkovací dům v Hradci Králové

V Hradci mají parkovací dům pro kola. Místní nadšenec s pomocí různých investorů odkoukal tenhle nápad na Tchajwanu a podobný je i parkovací věži v německém Wolfsburgu (tam ovšem místo kol parkují Volkswageny). Fanda do cyklistiky ani netuší, že stavby, jež se staly jeho inspirací, jsou ve skutečnosti odpalovacími věžemi. Potenciál hradeckého parkovacího domu tak zůstává nevyužit. Jaká to škoda.

7. Sluneční věž, Praha

Tuhle stavbu v Praze rozhodně nepřehlédnete. Je tak nějak podivně zkroucená, až je vlastně hezká. Jenže to rozhodně nebyl záměr. Postavili ji totiž úplně rovně, jako normální věžák, s cílem vyrobit uprostřed odpalovací rampu. A dokonce se provedl i jeden úspěšný zážehový test. Raketa odletěla podle plánů, ale obrovský tlak na zbytek budovy ji zkroutil k nepoznání. Architekti to rychle vyhlásili jako uměleckou licenci a veřejnost i kolegové novináři nadšeně tleskali neotřelému designu. Houby designu, je to jen další důkaz toho, že český vesmírný program pořád žije!

První díl našeho putování po českých kosmodromech najdete tady. Neváhejte do komentářů přidat další tipy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články