10 důvodů, proč je Ben & Jerry's nejoblíbenější americkou zmrzlinou

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
31.8.2015, 11:08

Zajeďte do Vermontu, navštivte továrnu a pokořte Vermonstra – obří kýbl zmrzliny, který dokazuje, že život umí být zatraceně sladký.

1. Krušné začátky

IMG_4560

Ben Cohen a Jerry Greenfield, spolužáci ze střední, investovali v sedmdesátých letech pět dolarů do korespondenčního kurzu výroby zmrzliny. Poštou jim posléze přišel diplom a oni zkusili u sebe v kuchyni udělat první zmrzlinu. A byli spokojení. Investovali tedy do polorozbořené pumpy uprostřed Vermontu a přestavěli ji na kavárnu, kde servírovali svou první zmrzlinu. Zbytek je historie, protože zvěsti o hutné zmrzlině z poctivé smetany od místních krav se začaly rychle šířit. Dneska už značku Ben & Jerry's vlastní nadnárodní gigant Unilever, ale mateřská továrna je stále ve Vermontu, kde si můžete za mrzké čtyři dolary naordinovat krátkou, leč výživnou ochutnávku. Doslova, protože na závěr exkurze se podává kopeček té zmrzliny, která se zrovna ten den vyrábí.

2. Punková výroba

IMG_4529

Jestli Ben & Jerry's trochu znáte, pak asi víte, že jejich desítky až stovky příchutí většinou vyznívají kočičko-pejskovsky. Do vanilkové zmrzliny jsou naházeny tuny čokoládových bonbónů, kusy brownies nebo karamelek, celé se to promíchá a do finálního mixu se obří stříkačkou natlačí dvě deci karamelu nebo arašídového másla. Výsledek je neuvěřitelně hutný a kaloricky až extrémní. Při dobývání zmrzliny si připadáte jako archeologové. Ne nadarmo byla jednou z dnes už bohužel neexistujících příchutí tzv. Fossil Fuel (fosilní palivo), kde jste uprostřed zmrzliny našli ne tedy ropu, jak byste možná čekali, nýbrž čokoládové figurky dinosaurů. Podobné legrácky jsou tu na denním pořádku.

3. Nejhustější smetana

IMG_4589

Ben & Jerry's si samozřejmě míchá zmrzlinu z vlastních zdrojů = od spokojených vermontských krav, které nejsou cpány růstovými hormony a dalšími svinstvy, ale většinou se pasou ve volné přírodě, která v americkém státu Vermont připomíná naši Šumavu a její předhůří. Tedy alespoň se to tak stále tvrdí. A i Unilever po převzetí společnosti před deseti lety slíbil, že bude podporovat místní zemědělce a dodrží přísné etické standardy.

Ostatně Ben & Jerry's se často angažuje i v politice. Nejednou např. nechal před Bílým domem roztát tunu zmrzliny, aby upozornil na to, že úbytek ledovců na pólech není žádný mýtus.

4. Krávomobil

IMG_4593

V osmdesátých letech se Ben a Jerry rozhodli, že budou šířit slávu svojí zmrzliny i za hranicemi Vermontu. Pořídili si tedy food truck, který pomalovali strakatě, a v tomhle Cowmobile nebo-li Krávomobilu křižovali celé Státy a v rámci propagace rozdávali zmrzlinu zadarmo. Na cestě zpátky domů jim bohužel Krávomobil shořel, ale i to nakonec posloužilo jako skvělé PR. Díky novinovým článkům se k jejich domovské základně začali sjíždět lidé. A Krávomobil se brzy dočkal renovace.

5. Zmrzlina grátis

IMG_4519

Rok po otevření oné polorozbořené benzínky oslavil Ben & Jerry's výročí tzv. free cone day, dnem grátis zmrzliny. Každý, kdo přišel, dostal jeden kopeček zdarma. Tahle tradice trvá dodnes a každý rok ji drží i pobočky v dalších Státech (a státech mimo Státy). Každoročně se tak rozdají miliony kornoutů. Bohužel je v trochu nešťastnou, v našich končinách ještě mimozmrzlinovou sezónu – 14. dubna.

Na další straně se ještě mimo jiné dozvíte: kdo je největší konkurence, jak se pořádají hony za zvláštními příchutěmi a co je Chunky Monkey – macatá opice.

1 z 2 stránekDále

Komentáře

Doporučeno pro vás