fb pixel SpaceX a NASA spolu už za týden letí do vesmíru v čistě americkém stylu – G.cz
Vyhledávání

SpaceX a NASA spolu už za týden letí do vesmíru v čistě americkém stylu

+ DALŠÍCH 10 FOTEK + DALŠÍCH 11 FOTEK

Na 27. května se chystá historický let do vesmíru v režii NASA a za pomoci společnosti SpaceX. Dva astronauti poletí soukromým modulem na soukromou raketu až na ISS. Ale z Floridy. Američané po skoro deseti letech vysílají americký raketoplán s americkou posádkou z amerického území.

Jan Studnička
Jan Studnička 21.5.2020, 11:10

‘Merica!

Když se trochu zaposloucháte, skoro můžete slyšet řev bělohlavého orla přes sklo vesmírného skafandru. Národní ústav pro letectví a vesmír, tedy NASA, spojil síly se společností SpaceX Elona Muska a společně vysílají raketoplán do vesmíru. Cílem mise je dopravit dva americké astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS.

Ve středu 20. května už oba letci přistáli na Floridě a na společné tiskové konferenci všichni zúčastnění téměř nadskakovali nadšením. Ředitel Kennedy Space Center, ze kterého bude mise zahájena označil let za “historický moment”. A má pravdu, jednak je to poprvé, co NASA využívá spolupráce se soukromým subjektem, tedy Space X, ale především půjde o čistě americký let, s americkými astronauty, americkou společností a z amerického území. Po celou jednu dekádu všechny lety do vesmíru probíhaly z kosmodromu Bajkonur, který si Ruská federace od rozpadu Sovětského svazu pronajímá od kazašské vlády.

Už žádný Sojuz! Na vrcholu rakety Falcon 9 bude sedět dvoučlenný modul Crew Dragon, obojí vyrobeno a dodáno právě SpaceXem. Mise má označení Demo-2 a je testovacím letem. Pokud půjde všechno hladce, během několika měsíců pošle NASA na ISS další Crew Dragon, tentokrát pro čtyři osoby, ve kterém by měli sedět tři Američani a jeden Japonec.

Koronavirus a červi

Jak tiskovka, tak vítání astronautů bude trochu jiné než obvykle. Pochopitelně kvůli zuřící pandemii koronaviru. Žádné podávání rukou, důrazné rozestupy… Astronauti jsou na přísná hygienická omezení zvyklí, ostatně opatření, kterým se musíme s takovou nevolí podrobit tady na Zemi, jsou na vesmírné stanici naprosto běžná.

Jim Bridenstine, ředitel agentury podotknul, že NASA je zvyklá lítat, zatímco je Amerika v úzkých. “V šedesátých letech jsme byli taky rozdělený národ zmítaný neklidy a těžkou situací. Ale NASA doletěla na Měsíc a spojila celou zemi, celý svět. Třeba se nám to podaří znovu,” řekl na tiskovce.

Mimochodem, pro podporu tohoto narativu se vrátilo legendární NASA logo, zvané “worm” tedy červ. Mezi grafickými designéry i milovníky historie astronautiky je dodnes extrémně populární a oznámení vykouzlilo na tváři nejeden úsměv. Můžete se na něj podívat v naší galerii.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články