fb pixel Sony nám bere Spider-Mana, ale není to poprvé: Raimi měl natočit čtvrtý díl s Maguirem, film pohřbil šibeniční termín – G.cz
Vyhledávání

Sony nám bere Spider-Mana, ale není to poprvé: Raimi měl natočit čtvrtý díl s Maguirem, film pohřbil šibeniční termín

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Nový Spider-Man se ještě teď v kinech prohání v ulicích Prahy pod křídly Marvelu, ale to brzy skončí. Podle posledních zpráv se společnost Sony, která práva k superhrdinovi vlastní, nedohodla na nových licenčních podmínkách s Marvelem a zád se, že se dalšího pokračování příběhů o pavoučím muži nějakou dobu nedočkáme. Není to ale poprvé, co je osud Spider-Mana v ohrožení.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 22.8.2019, 10:01

Peníze a zase peníze

Společnost Sony, která práva na Spider-Mana získala v roce 1998, se nedomluvila na dalších licenčních podmínkách s Marvelem – dle dohody z roku 2015 se postava mohla objevovat v filmech z Marvel Cinematic Universe, za což Marvel platil Sony určité procento ze zisku. Pode posledních zpráv se Sony rozhodlo spolupráci ukončit poté, co se mu nepodařilo získat od společnosti Disney (pod kterou Marvel spadá) lepší finanční podmínky. Vzhledem k tomu, že marvelovský Spider-Man hraný skvělým Tomem Hollandem si získal jak fanoušky, tak kritiky, je to pro superhrdinský žánr velká ztráta – o to větší, uvážíme-li, jak dobře se podařilo Spider-Mana zakomponovat do rozsáhlého světa Marvelu, který se tak zřejmě nedočká dvou slibovaných pokračování. Není to ale poprvé, co je budoucí osud Petera Parkera ve hvězdách. Už jednou nás totiž Sony o Spider-Mana okradlo.

Je obecně známo, že novou éru superhrdinských filmů nakopl v roce 2002 režisér Sam Raimi se Spider-Manem hraným Tobey Maguirem který se dočkal dvou dalších pokračování. Zatímco druhý příběh Petera Parkera patří k nejlepším filmům celého žánru, třetí Spider-Man je značně rozporuplným dílem, který si fanoušci pamatují hlavně díky naprosto topornému Maguirovu výkonu v roli rádoby drsného Petera Parkera, který kromě enormního množství gelu ve vlasech zaujal především svými „tanečními pohyby“. I přes to všechno vydělal tancující Tobey v roce 2007 obrovský balík peněz, takže se Raimi, který si nepříliš pochvalné kritiky na svůj film vyčítal, mohl pustit do příprav čtvrtého dílu, kterým si chtěl napravit reputaci. Premiéra snímku byla naplánovaná na 5. května 2011 a studio nechtělo dát Raimimu více času, jelikož dle smlouvy na práva k superhrdinovi muselo Sony natočit každých několik let film o Spider-Manovi, jinak by se postava vrátila zpět k Marvelu.

Skvělé obsazení, mizerný scénář

Raimi se měl podle uniklých zpráv pokusit obsadit Johna Malkoviche jako padoucha Vulturea (toho si nakonec zahrál v prvním marvelovském Spider-Manovi Michael Keaton) a Anne Hathaway jako Felicii Hardy, která patří k nejklasičtějším postavám celé komiksové série – Spider-Manovu milenku, která je zároveň jeho nepřítelem. Studio Raimimu natolik věřilo, že se dokonce spekulovalo o případném pátém díle, který by se natáčel zároveň se čtyřkou. Kromě toho měl konečně velkou roli dostat i jeden z nejslavnějších záporáků The Lizard, tedy Dr. Curt Connors, který se v předchozích dílech pouze mihnul a i Mysterio hraný Brucem Campbellem. Zní to skvěle, že? Tak proč to nedopadlo? Důvodů bylo několik.

Zaprvé nebyl Raimi nikdy spokojený se scénáři, které mu scenárista James Vanderbilt předkládal. Režisér je prý považoval za naprostý odpad a vzhledem k tomu, že Vanderbilt nakonec napsal úděsného Amazing Spider-Mana, asi nebyl daleko od pravdy. Do toho se mu nedařilo získat pro film původní představitelku Mary Jane Kirsten Dunst, bez které by Raimiho Spider-Man nemohl existovat. Hlavním důvodem ale byl zoufalý nedostatek času, který studio režisérovi, jenž se po předchozím fiasku zoufale snažil přijít s tím nejlepším možným filmem, poskytlo.

Na jaře 2010 bylo tedy Raimimu jasné, že pokud si nechce definitivně zničit kariéru dalším špatným Spider-Manem, bude muset od projektu odstoupit – Sony se tedy rozhodlo sérii rebootnout Amazing Spider-Manem, který spolu s druhým dílem svou příšernou kvalitou směle konkuruje tomu nejhoršímu, co momentálně plodí DC.

Raimi si nenatočení čtvrtého Spider-Mana dodnes vyčítá a otevřeně prohlásil, že je ochoten nabídnout svoje služby Marvelu. Jak to ale vypadá, tak nísto dalšího kvalitního filmu s Tomem Hollandem nás pravděpodobně čeká zoufalý pokus Sony znovuzapočnout sérii dalším mizerným remakem. A to jsme si mysleli, že nic horšího než Andrewa Garfielda už neuvidíme.

A tady si přečtěte recenzi na nejnovější Tarantinův film.

Podobné články

Doporučujeme

Další články