fb pixel Sněmovna bude řešit daň na tabák. Zvýší se cena toho zahřívaného? – G.cz
Vyhledávání

Sněmovna bude řešit daň na tabák. Zvýší se cena toho zahřívaného?

Zdroj: Pixabay.com

Od příštího roku se určitě zvýší daně na tabákové výrobky. Zatím ale není jasné kolik procent bude nárůst a jakých konkrétních tabákových produktů se zvýšení bude týkat. Ve Sněmovně totiž leží několik návrhů a ty se od sebe dost výrazně liší.

redakce G.cz 11.11.2020, 13:31

Daně? Zvýšit!

Vláda ceny cigaret skokově zvýšila už v letošním roce. A dobré zprávy uživatele tabáku nečekají ani pro nadcházející rok. Kdyby prošel návrh poslance Jana Volného (ANO), tak by se v následujících třech letech zvedla daň z tabáku o sto procent. Takový nárůst by ale podle specialistů rozhodně neznamenal, že se daňové příjmy zvýší o sto procent. Řada uživatelů by přešla na černý trh, nebo by si cigarety jezdila kupovat do zahraničí. Ve výsledku by tak stát mohl na daních vybrat i méně, než před zvýšením daní.

Stranický kolega Volného Marek Novák pak ve svém návrhu požaduje zvýšení daně u zahřívaného tabáku a to cca o 8 korun na krabičku. Zahřívaný tabák v Česku užívá zhruba půl miliónu uživatelů a nyní je proti klasickému tabáku výrazně daňově zvýhodněn.

Černý trh?

Naopak téměř žádné zvýšení daně u zahřívaného tabáku navrhuje předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Ten by ale naopak chtěl o 8 korun zvýšit od příštího roku cenu krabičky klasických cigaret. „Takto výrazné zvýšení cen tabáku druhý rok po sobě by tady výrazným způsobem přispěl ke vzniku černého trhu,“ varuje před návrhem hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Další návrhy pak pocházejí od Marka Bendy z ODS a nezařazené poslankyně Ivany Nevludové. „Jejich návrhy navrhují zvýšit daň u klasického i zahřívaného tabáku. Daňová zátěž by se pak zvyšovala postupně a nikoliv skokově a zároveň i rovnoměrně mezi všechny typy tabákových výrobků,“ vysvětluje princip jejich návrhu Křeček. „Státní pokladna nezažívá dobré časy a tak nechápu, proč by se měla zvyšovat daň na klasický tabák a nikoliv na zahřívaný tabák, který tady má stovky tisíc uživatelů. Pokud se stát vzdá možnosti zvýšit daně na zahřívaný tabák, tak se v nadcházejících třech letech připraví až o osm miliard korun. Proto si myslím, že daně by se měly zvýšit jak na klasický, tak i na zahřívaný tabák,“ říká o svém návrhu nezařazená poslankyně Nevludová. Zvyšování daní u doposud zvýhodněného zahřívaného tabáku je trendem i v dalších rozvinutých zemích. Nedávno tak učinilo například Japonsko nebo Jižní Korea, kde je tento způsob konzumace tabáku ještě populárnější než u nás.

Podobné články

Doporučujeme

Další články