fb pixel Smrtící lavina v Peru: Z hory Huascarán se utrhl ledovec velký jako dva mrakodrapy a pohřbil města ležící pod horou – G.cz
Vyhledávání

Smrtící lavina v Peru: Z hory Huascarán se utrhl ledovec velký jako dva mrakodrapy a pohřbil města ležící pod horou

Zdroj: Suizaperuana - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22866173

Psal se 10. leden roku 1962, když se v Peru sesunula jedna z nejhrozivějších lavin. Na svazích vyhaslé sopky zabila toho dne čtyři tisíce lidí. Ničivá síla laviny zničila také devět měst a sedm menších vesnic.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 14.1.2024, 09:23

Huascarán

Hora Huascarán se tyčí ve výšce 6 768 metrů nad mořem v Andách. Přímo pod ní do onoho osudového dne leželo také mnoho malých peruánských obcí, jejichž obyvatelé hospodařili v údolí Rio Santa.

Večer 10. ledna, když se většina obyvatel regionu shromáždila ve svých domovech k večeři, se okraj obřího ledovce z hory náhle utrhl a valil se dolů z hory. Blok ledu byl velký jako dva mrakodrapy, vážil přibližně 6 milionů tun a při pádu vydával hlasitý zvuk, který byl slyšet i ve městech pod ním.

Sedm minut

Protože laviny nebyly v této oblasti ničím neobvyklým, bylo všeobecně známo, že mezi zvukem odlamujícího se ledu a lavinou obvykle uplyne 20 až 30 minut, což lidem poskytlo čas, aby vyhledali vyšší a bezpečnější polohy. Tentokrát však lavina urazila devět a půl kilometru za pouhých sedm minut a smetla několik obcí.

Města Ranrahirca a Huarascucho byla pohřbena pod 12 metry ledu, bahna, stromů, balvanů a dalších trosek. V každém městě přežila jen hrstka lidí.

Tisíce obětí

Lavina nakonec skončila u řeky Santa, kde zastavila tok vody a způsobila záplavy v okolních oblastech. Celkem přišlo o život během sesuvu laviny přibližně 4 000 lidí.

Některá těla byla vlivem katastrofy odnesena až k Tichému oceánu poblíž 160 kilometrů vzdáleného Chimbote. Jiní byli pohřbeni pod takovým množstvím trosek, že jejich těla nebyla nikdy nalezena. Pod smrtící lavinou zahynulo rovněž 10 000 hospodářských zvířat a byla zničena úroda za miliony dolarů. O osm let později spustilo zemětřesení ve stejné oblasti další strašlivou lavinu.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články