fb pixel Nejhorší zaznamenané zemětřesení v Evropě: Přírodní katastrofa si na italském jihu vyžádala 100 tisíc obětí – G.cz
Vyhledávání

Nejhorší zaznamenané zemětřesení v Evropě: Přírodní katastrofa si na italském jihu vyžádala 100 tisíc obětí

Zdroj: Underwood & Underwood - Scan from the original work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1672238

Psal se 28. prosinec roku 1908, když za úsvitu zasáhlo Messinskou úžinu na jihu Itálie nejničivější zemětřesení v evropských dějinách a srovnalo se zemí města Messina na Sicílii a Reggio di Calabria na italské pevnině. Zemětřesení a vlna tsunami, kterou zemětřesení způsobilo, zabily podle odhadů 100 000 lidí.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 29.12.2023, 14:40

Tančící země

Sicílie a Kalábrie jsou známé jako la terra ballerina, tedy „tančící země“, a to vzhledem k pravidelné seismické aktivitě, která region zasahuje. V roce 1693 zemětřesení na jihu Sicílie zabilo 60 000 lidí a v roce 1783 byla většina kalábrijského pobřeží Tyrhénského moře srovnána se zemí při mohutném zemětřesení, které si vyžádalo 50 000 obětí.

Zemětřesení v Itálii roce 1908 si vyžádalo obzvlášť velké ztráty na lidských životech, protože udeřilo bez varování v 5:20 ráno a zastihlo většinu lidí doma v posteli, nikoli v relativním bezpečí na ulicích nebo na polích.

Tsunami

Hlavní otřes o síle 7,5 stupně Richterovy škály způsobil ničivou vlnu tsunami se čtyřicetimetrovými vlnami, které zaplavily pobřežní města. Ve dvou velkých městech na obou stranách Messinské úžiny, Messině a Reggio di Calabria, bylo zničeno přibližně 90 % budov.

Byly přerušeny telegrafní linky a poškozeny železniční tratě, což ztížilo úsilí o pomoc. Aby toho nebylo málo, po silném zemětřesení 28. prosince následovaly v následujících dnech stovky menších otřesů, které zničily mnoho zbývajících budov a zranily nebo zabily záchranáře.

Zatopené pobřeží

Dne 30. prosince přijel král Viktor Emanuel III. na palubě válečné lodi Napoli, aby zkontroloval zkázu. Mezitím se na zničená města snášel vytrvalý déšť, který nutil omráčené a zraněné přeživší, oděné pouze do nočních šatů, ukrývat se v jeskyních a improvizovaných chatrčích postavených z materiálů zachráněných ze zřícených budov.

Námořníci veteráni sotva rozeznávali pobřeží, protože dlouhé a jim známé úseky pobřeží se doslova potopily několik metrů hluboko do Messinské úžiny.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články