fb pixel Díl I.: Marvin Gaye byl při hádce zastřelen vlastním otcem: Princ soulu trpěl depresemi a závislostí na drogách – G.cz
Vyhledávání

Díl I.: Marvin Gaye byl při hádce zastřelen vlastním otcem: Princ soulu trpěl depresemi a závislostí na drogách

Zdroj: Tamla - Billboard, page 1, 27 April 1974, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27171150

Na vrcholu své kariéry byl Marvin Gaye přezdíván jako „princ soulu“ (The Prince of Soul) a znám je tak po celém světě dodnes. Tak jako je hudební kariéra tohoto soulového zpěváka obdivuhodná, je šokující i způsob, kterým odešel ze světa živých. Dne 1. dubna roku 1984 jej totiž při hádce zastřelil vlastní otec.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 1.4.2023, 09:48

Marvin Gaye

Marvin Gaye, rodným jménem Marvin Pentz Gay, Jr., se narodil 2. dubna roku 1939 ve Washingtonu ve Spojených státech amerických. Jeho světoznámý hlas stál za takovými hity jako „Ain’t No Mountain High Enough“, „Mercy Mercy Me“ či „Let’s Get It On“. Stejně jako jeho kolega Stevie Wonder, i Marvin Gaye ztělesňoval a zároveň přerostl zvuk, který proslavil společnost Motown Records.

Během své zhruba pětadvacetileté nahrávací kariéry se úspěšně pohyboval v širokém spektru od optimistického popu přes hudbu „poselství“ až po saténový soul a spojoval prvky Smokeyho Robinsona, Boba Dylana a Barryho Whitea do jednoho komplikovaného a někdy také rozporuplného balíčku.

Démoni

Jak ovšem řekl kritik Michael Eric Dyson, muže, který „svým nebeským zvukem a božským uměním zahnal démony milionů lidí“, pronásledovali po celý život jeho vlastní démoni. Tento život nakonec tragicky skončil 1. dubna roku 1984, kdy Marvina Gaye zastřelil jeho vlastní otec, den před jeho 45. narozeninami.

Jestliže fyzická příčina smrti Marvina Gaye byla jasná – podle losangeleského koronera „střelná rána do hrudníku, která prorazila srdce, plíce a játra“ - události, které k ní vedly, byly mnohem zamotanější.

Konflikt s otcem

Na jedné straně tu byl dlouholetý konflikt s otcem, který se datuje od dětství. Marvin Gay starší (písmeno „e“ přidal jeho syn kvůli svému uměleckému jménu) byl kazatelem hebrejské letniční církve a zastáncem přísného morálního kodexu, který brutálně prosazoval u svých čtyř dětí.

Podle všeho byl také tvrdý piják a kříženec, jenž osobně ztělesňoval poněkud komplikovaný model morálky. Podle některých zpráv Marvin starší značně záviděl svému synovi jeho obrovský úspěch a Marvin mladší zjevně choval nevyřešené „pocity“ vůči svému násilnickému otci.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články