fb pixel Díl I.: Hořkosladký příběh Mala Evanse: Road manažer Beatles vymyslel název „Sgt. Pepper“ a podílel se na nahrávkách legendárních písní – G.cz
Vyhledávání

Díl I.: Hořkosladký příběh Mala Evanse: Road manažer Beatles vymyslel název „Sgt. Pepper“ a podílel se na nahrávkách legendárních písní

Zdroj: Screenshot, The Beatles: Get Back, documentary, Peter Jackson, 2022

Mal Evans byl již od roku 1963 road manažerem legendární kapely Beatles. Poté, co skupina přestala v roce 1966 koncertovat, stal se Evans osobním asistentem a všudypřítomným pomocníkem. Zapisoval texty, nosil čaj a účastnil se nahrávání některých písní. Veselá a přátelská postava Mala Evanse má však tragický konec – osobní asistent a road manažer nejslavnější kapely všech dob byl totiž v lednu roku 1976 zastřelen losangeleskou policií.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 13.1.2023, 09:47

Mal Evans

Malcolm Evans se narodil v květnu 1935 v Liverpoolu a vyrůstal v městské části Wavertree. S Beatles se seznámil, když si začal dělat polední přestávky v práci na poště, aby se mohl jít podívat na vystoupení kapely v Cavern Clubu. George Harrison doporučil Mala manažerovi jako vhodného vrátného do sklepního podniku, a to díky jeho impozantní fyzické dispozici – měřil 198 centimetrů.

Mal vzpomíná: „Šel jsem takovou malou ulicí na Mathew Street, které jsem si nikdy předtím nevšiml, a přišel jsem na tohle místo, do Cavern Clubu. Nikdy jsem uvnitř klubu nebyl, ale slyšel jsem, jak z něj vychází hudba – znělo to opravdu rockově, trochu jako Elvis. Tak jsem zaplatil šilink a šel dovnitř.“

Roadmanažer Beatles

Od této chvíle to byl již přirozený proces – Mal se stal součástí kolosu Beatles, stejně tak Neil Aspinall, který později řídil společnost Apple Corps. Mal a Neil stáli po boku Fab Four po celá hektická léta beatlemánie, připravovali vybavení, vozili skupinu na místa konání koncertů a byli vždy po ruce.

Evans byl u všech největších okamžiků Beatles – u jejich obrovské show na Shea Stadium ve Spojených státech amerických, objevil se ve dvou filmech z éry beatlemánie „A Hard Day’s Night“ a „Help!“ a byl se skupinou, když se její členové poprvé setkali se svým hrdinou Elvisem Presleym.

Osobní asistent

„Jen jsem tam seděl s otevřenou pusou,“ vzpomínal Evans na toto významné rocknrollové setkání. „Udělal jsem na Elvise velký dojem.“ Byl to Mal, kdo musel vyjednávat s úřady na Filipínách, když Brouci během turné v roce 1966 nechtěně urazili první dámu země, byl to Mal, kdo vymyslel název „Sgt. Pepper“ a byl to Mal, kdo je slyšet v písni „A Day In The Life“, jak odpočítává 24 taktů orchestrálního zvuku.

Když Beatles v létě 1966 přestali koncertovat, stal se Mal spíše osobním asistentem čtveřice hudebníků – aranžoval nástroje, pečlivě zapisoval texty, které mu autoři diktovali. Mal je vidět na začátku natáčení filmu Get Back se svým asistentem Kevinem Harringtonem, jak připravuje bicí soupravu a další nástroje na první natáčecí den ve filmových studiích v Twickenhamu.

Zdroj: RadioX, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články