Negativní ohlas
V roce 1889, na počest stého výročí Velké francouzské revoluce, plánovala francouzská vláda mezinárodní výstavu a vyhlásila soutěž na návrh památníku, který měl být postaven na Champ-de-Mars v centru Paříže. Z více než 100 předložených návrhů vybral Výbor pro oslavy stého výročí Eiffelův plán otevřené příhradové kované věže, která by se tyčila přibližně 300 metrů nad Paříží a byla by nejvyšší stavbou na světě vytvořenou člověkem.
Eiffel, známý stavitel mostů, byl mistrem kovových konstrukcí a navrhl kostru Sochy Svobody, která byla nedávno vztyčena v newyorském přístavu. Eiffelova věž se setkala se skeptickým pohledem kritiků, kteří tvrdili, že je konstrukčně nepevná, a s rozhořčením ostatních, kteří si mysleli, že bude v centru Paříže jen trnem v oku.
Jeden lidský život
Eiffel se nenechal vyvést z míry a svou velkou věž dokončil pod hranicí rozpočtu za pouhé dva roky. Při stavbě přišel o život „pouze“ jeden dělník, což byl na tehdejší dobu pozoruhodně nízký počet obětí na tak rozsáhlý projekt. Lehká a vzdušná stavba byla podle všech předpokladů technologickým zázrakem a během několika desetiletí začala být považována za mistrovské architektonické dílo.
Eiffelova věž je vysoká 324 metrů a skládá se ze železného skeletu, který spočívá na čtyřech zděných pilířích, z nichž vyrůstají čtyři sloupy, které se spojují v jednu vertikální věž. Patra, každé s vyhlídkovou plošinou, jsou ve třech úrovních. Výtahy stoupají po pilířích po křivce, přičemž Eiffel zadal americké společnosti Otis Elevator Company, aby navrhla slavné výtahy se skleněnými stěnami.
Symbol Paříže
Výtahy však nebyly do 31. března 1889 dokončeny, a tak Gustave Eiffel vystoupal po schodech věže s několika vytrvalými společníky a vztyčil na stožáru stavby obrovskou francouzskou trikoloru. Z druhé plošiny pak odpálil ohňostroj. Eiffel a jeho doprovod sestoupili dolů a architekt promluvil k hostům a asi 200 dělníkům. Začátkem května byla otevřena Mezinárodní výstava v Paříži a věž sloužila jako vstupní brána na obří veletrh.
Eiffelova věž zůstala nejvyšší stavbou světa vytvořenou člověkem až do dokončení Chrysler Building v New Yorku v roce 1930. Je neuvěřitelné, že když v roce 1909 vypršela dvacetiletá smlouva o pronájmu pozemku Mezinárodní výstavy, byla Eiffelova věž téměř zbourána, ale její hodnota jako antény pro rádiový přenos ji zachránila. Dodnes zůstala z velké části nezměněna a je jednou z hlavních světových turistických atrakcí.
Zdroj: History, Wikipedia