fb pixel Skuteční hrdinové Austrálie? Vombati! Bytelné příbytky vačnatců s unikátním trusem chrání ostatní zvířata před ohněm – G.cz
Vyhledávání

Skuteční hrdinové Austrálie? Vombati! Bytelné příbytky vačnatců s unikátním trusem chrání ostatní zvířata před ohněm

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Neuhasitelné požáry v Austrálii již několik měsíců budí emoce a mediální zájem. Situace vyeskalovala zejména v posledních týdnech, kdy se celosvětově řeší problematika postoje australské vlády k financování (nejen) dobrovolných hasičů, kteří se snaží divoké ohně zkrotit a chránit tamní unikátní faunu. Nyní se ale objevila zpráva, že skuteční hrdinové nerovného boje s přírodním živlem jsou ještě zcela jiní tvorové.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 18.1.2020, 10:44

Vombatman povstal

Požáry v Austrálii jsou doslova horkým tématem poslední několika týdnů. Nezkrotitelné ohně devastují tamní přírodu, v řadě měst proběhli evakuace obyvatel a už si vyžádali životy více než půl miliardy zvířat. Začátkem roku 2020 svět navíc překvapil postoj australské vlády k tamní situaci, který dost připomínal teenagera na ketaminu. Premiér země Scott Morrison nejen, že nezrušil novoroční ohňostroj v Sydney, ještě navíc se rozhodl celou věc nonšalantně odignorovat a odjel na dovolenou. Jeho kabinet zároveň dostatečně pohotově neřešil finanční a jinou podporu pro dobrovolné hasiče, kteří byli a jsou v některých oblastech jedinou pomyslnou překážkou mezi ohněm a vším, co by mohl zničit nebo zahubit.

Na to konto začalo vznikat obrovské množství finančních sbírek, na nichž si polívčičku pochopitelně přihřála i řada více či méně pochybných celebrit. V tomto případě se asi dá říct, že se počítá hlavně výsledek, nicméně individuální soud necháme na vás.

Kolem celé prekérní situace se vynořila spousta dojemných zpráv. Odvážnými lidmi, kteří vytahují koaly z pralesů těsně předtím, než jejich již doutnající kožíšky definitivně vzplanou, se stránky bulvárních i seriózních webů jen hemží. Nás ale zaujal jiná zpráva! Začátkem týdne proběhla internetem zvěst, že vombati, půvabní tvorové, kteří žijí jen u protinožců, jsou pravými hrdiny, kteří nenosí kápě ani masky. Tihle chlupatí čuníci vypadají roztomile, dorůstají ale až do velikosti jednoho metru a mohou vážit i 40 kilogramů. Z toho důvodu si staví prostorné a bytelné nory, které navíc díky silným drápům dokážou vytvořit i na ne zcela ideálním místě.

Pointou nadšených zpráv bylo, že tihle hrdinní chlupatí čuníci, kteří jen tak mimochodem jako jediní tvorové na světě vylučují bobky ve tvaru krychlí, jakýmsi zázrakem spojili síly a do těchto svých příbytků začali nahánět jiné, slabší zvířecí druhy ve snaze ochránit je před ohněm. Zní to opravdu krásně, pochopitelně se ale rychle ukázalo, že je to jinak. Žádná organizovaná vombatí jednotka spasitelů pochopitelně neexistuje. Naopak, za standardní situace silně teritoriální vačnatci už před ohněm dávno prchli. Ostatní fauna jejich opuštěné "domovy" využívá jako skrýš zcela na základě vlastního instinktu.

Ale jako animovaná disneyovka by to bylo super, ne? Teď si z toho děláme trochu legraci, faktem ale je, že pokud tomu australskému peklu někdo rychle neučiní přítrž, možná právě filmy budou jediným místem, kde vombaty nebo třeba klokany či vzácné tasmánské čerty v budoucnu uvidíme. Podle odborníků můžeme přijít o mnoho vzácných druhů, které nikde jinde na světě nenajdeme. V galerii výše si tedy raději prohlédněte výběr tvorů, kteří se vyskytují primárně nebo dokonce téměř výhradně na odvrácené straně zeměkoule. Dokud to ještě jde!

Podobné články

Doporučujeme

Další články