Dovolenkář Čuba sedí ve Zlíně za 120 měsíčně
Nechat se zvolit senátorem, a pak nechodit do práce je dlouhodobě osvědčená taktika senátora Františka Čuby z SPO, který jednání horní komory Parlamentu nenavštívil zhruba 17 měsíců. On se samozřejmě hájí skrz svého asistenta, že do své kanceláře chodí každý den a pilně pracuje. Jeho asistent dlouhodobě tvrdí, že Čuba je zvyklý řešit podněty občanů ve svém obvodu, kterých bylo za posledního čtvrt roku zhruba sto.
Podle serveru iRozhlas.cz byl senátor Čuba už podruhé kontaktován předsedou Senátu Milanem Štěchem z ČSSD, který ho dopisem opětovně vyzval na začátku ledna ke zvážení rezignace. Čuba však dosud na dopis neodpověděl. Podle všech indicií zřejmě není schopen vykonávat post senátora, a měl by proto odstoupit. Z regionální kanceláře toho totiž dle slov jeho kolegů nic moc vykoná a je zapotřebí, aby byl při jednání Horní komory Parlamentu přítomen.
Čuba využívá díry v zákoně, senátoři nejsou povinni zúčastňovat se jednání Senátu
Senátor Čuba byl v říjnu roku 2014 zvolen jakožto člen strany SPO za senátora ve Zlínském kraji. V polovině roku 2016 měl zdravotní problémy, a proto musel jít na operaci žaludku. Od té doby se ve svém zaměstnání neukázal. Zároveň však nešel na nemocenskou, tudíž pobíral plný senátorský plat včetně náhrad na cestovné. Do Prahy na jednání však nejezdí.
Diskutéři na sociálních sítích se k tématu Čubovy absence a nereagování na Štěchovy výzvy vyjadřují logicky negativně. „Je neuvěřitelné, že náš právní systém není připraven na takovéto jednání,“ žasne jedna z diskutujících. A co se týče obhajoby Čubova asistenta, že za poslední čtvrt rok řešil přes sto podnětů od občanů, tak realita je také jiná: „Psal jsem na Krajský úřad ve Zlíně na jejich facebookové stránky – a nic,“ stěžuje si další diskutující.
Pokud je pan senátor Čuba doopravdy vážně nemocný, měl odejít do výslužby nebo na nemocenskou, a ne pobírat štědrý senátorský plat.
A zde je 7 neologismů, o kterých jste pravděpodobně nikdy neslyšeli.