Nedaleko Mullaghmore, malé rybářské vesničky nedaleko města Sligo, se nachází mystický zámeček Classiebawn Castle ze 70. let 19 století, který se tak nějak stal zdejším symbolem a objevuje se na většině pohlednic. Pod nedalekými útesy najdete jedno z nejvyhlášenějších surfovacích míst v Irsku, kde při správní konstelaci větru a příboje můžete obdivovat Atlantik v jeho nejdivočejší podobě - vlny vysoké téměř 20 metrů nebývají ničím výjimečným.
Národní park Connemara, jehož dominantu tvoří dva horské hřebeny – Twelve Bens a Maam Turks, je plný členitého terénu. Na pobřeží jsou krásné kamenné pláže, malé ostrůvky a zálivy. Na rozdíl od valné většiny irských okresních silnic, je národní park Connemara protkán přehlednými lány točivého asfaltu, který vyloženě vybízí k svižnější jízdě. Tady jsme si řádně užili pádel řazení samočinné převodovky Lineartronic, sofistikovaného pohonu všech kol Symmetrical AWD a nízkého těžiště zážehového Outbacku.
Liduprázdné silnice a dech beroucí scenérie. Takové je západní pobřeží Irského ostrova.
Opatství Kylemore je neogotický hrad na břehu jezera průzračného jezera stejného jména. Nechal ho postavit Mitchell Henry jako dar pro svou drahocennou choť, ovšem po jejím nešťastném skonu na řece Nil hrad prodal. Za 1. světové války sloužil jako úkryt pro benediktinky, které uprchly z belgických Yper a následně se z hradu se tak stalo opatství, kde dnes mají řeholnice internátní dívčí školu.
Západ slunce bývá krásný téměř všude, ovšem v Irsku má silnější náboj, neboť téměř kýčovité červánky se tu mnohdy „bijou“ s temně černými deštivými mračny.
Hradní paní nás po našem drzém vniknutí na její pozemek pozvala až k sobě do kuchyně, kde se moderna mísí se starověkem. Vzdálená zeď je zbytkem původního hradu z 11. století našeho letopočtu. V kombinaci s plastovými okapními rourami působí tato snaha o zachování původní stavby až úsměvně.
Moherské útesy jsou asi nejznámějším turistickým místem celého Irska. Ještě před deseti lety šlo o tiché místo prostoupené dech beroucí nádherou 200 metrů vysokých masivních skalnatých srázů, o které se rozbíjely vlny Atlantiku, dnes jde o turisty našlapané místo, kde máte pocit, že se snad ani nehnete. Takový irský Staromák, akorát s tím rozdílem, že tady ještě zaplatíte 6,5 eur vstupné.
Někdo krmí labutě, jiný kachny, další havrany. Stačilo vytáhnout starý chleba a jinak slunečný den se na několik málo okamžiků proměnil ve scénu s kultovního hororu Ptáci.
Malebné městečko Lahinch leží v těsné blízkosti Moherských útesů a kromě rybaření si tu skvěle zasurfujete. Nepamatuji, že bych někde viděl větší počet surfingu chtivých začátečníků. Na Irsko rozhodně překvapující.
Systém EyeSight je na cesty vynikajícím společníkem, jelikož funguje jako vaše druhé oči. Dvojící plně barevných kamer snímá okolí před vozem a zamezuje srážce v případě, že jste se z nějakého důvodu plně nevěnovali řízení.
Irsko je domovem piva Guinness tzv. stoutu, tedy tmavého piva, vyráběného z praženého sladu a ječmene, chmelu, vody a pivních kvasinek. Nikde jinde nechutná tento tmavý mok lépe než v irské knajpě. Místní si účtují za jednu pintu okolo 150 Kč.
V hrabství Tipperary se nachází nádherný hrad Rock of Cashel, jehož historie sahá až do 4. století našeho letopočtu. Legenda praví, že ďábel, který si právě ukousl kus pohoří Slieve Bloom, zahlédl v těchto místech svatého Patrika, jak se chystá ve Zlatém údolí postavit kostel. To ho rozčílilo natolik, že ukousnutou skálu znechuceně vyplivl a ta se zabodla do země. NA jejím vrcholu místní postavili právě Rock of Cashel.
Benzinový čtyřválcový 2,5litr s protilehlými písty není zrovna ztělesněním super úsporného agregátu, ovšem při pohotovostní hmotnosti Outbacku 1582 kg, pohonu všech kol Symmetrical AWD a samočinné převodovce Lineartronic, je průměr 8,5 litru na 100 km skvělou hodnotou. Díky tomu, že je motor „plochý“, nabízí Outback nebývale vytříbené jízdní vlastnosti z důvodu nízko položeného těžiště.
A TADY se podívejte na 6 věcí, které byste měli na svém autě zkontrolovat, než dorazí opravdová zima.