Ford Mondeo ST-Line a šest věcí, které byste měli na svém autě zkontrolovat, než dorazí opravdová zima – G.cz
Vyhledávání

Ford Mondeo ST-Line a šest věcí, které byste měli na svém autě zkontrolovat, než dorazí opravdová zima

Šťastnou cestu!

Jistě, teploty jsou v těchto dnech bezpečně nad nulou a vůbec to nevypadá, že by se blížil konec listopadu. Ale vzpomeňte si, jak vás nepříjemně před pár dny překvapil noční mráz. Máte poslední šanci nachystat svoje auto na zimu!

Lukáš Novák
Lukáš Novák 22.11.2016, 11:45

Ford nedávno představil speciální výbavovou řadu ST-Line pro modely Fiesta, Focus a Mondeo. Jak už jste určitě poznali podle zkratky, jsou to takové mimikry - pod slupkou ostrého „estéčka” totiž máte úplně civilní auto. A to je lákavý argument pro vaši peněženku. To civilní provedení bude totiž jistě úspornější než klasické modely ST a v případě námi testovaného Mondea to platí dvojnásob. Pod jeho kapotou pracoval dvoulitrový nafťák s poctivými 180 koňskými silami a jako bonus jsme měli k dispozici jak dvouspojkovou automatickou převodovku PowerShift, tak i pohon všech kol. To vše v rouchu pořádného divočáka včetně sportovní mřížky chladiče se vzorem včelí plástve, rozšířenými spodními nárazníky a bočními nástavci prahů či 18“ koly z lehkých slitin. Také uvnitř hraje Ford u Mondea ST-Line na sportovní notu. Máte tu hliníkové pedály, speciální sportovní volant, prahové lišty s označením ST-Line, červeně prošívaná sportovní sedadla… Prostě perfektní pracovna!

To nejpodstatnější je ale jízdní projev a ten je u Mondea perfektní. Sice jsou pryč doby intenzivních řidičských zážitků, ale lekce z pohodlí by Mondeo mohlo vyučovat z fleku. Motor je silný až až a velmi příjemným překvapením je sametová automatická převodovka - tu rozhodně doporučujeme! A když už jsme se pustili do zatáček, limitujícím faktorem byly zimní pneumatiky. Čímž se dostáváme k tomu, že námi testované Mondeo už bylo na zimu nachystáno, ale jak jste na tom vy? Tyhle věci byste měli bezpodmínečně zkontrolovat.

1. Zimní pneumatiky

Od 1. listopadu musíte mít na silnicích označených modrou dopravní značkou se sněhovou vločkou zimní gumy. Na ostatních úsecích pak musíte mít takové obutí, které odpovídá počasí a stavu vozovky. To znamená, že v +15 stupních vás v Praze nebo Ostravě za letní gumy policie popotahovat nebude, ale když se budou teploty blížit k nule, bude se blížit i potenciální průšvih. Nejen finanční, ale dost možná může jít i o váš život v případných krizových situacích. A proto - přezujte!

2. Chladicí kapalina

Zkontrolujte její hladinu, jestli se vám přes léto částečně nevypařila. Pokud ano, nechte si ji dolít, abyste i v zimě správně chladili motor.

3. Motorový olej

Zkontrolujte, jestli máte v motoru dostatek motorového oleje, v zimě je potřeba pořádně mazat!

4. Nemrznoucí kapalina do ostřikovačů

Věřte nám, že na tohle nechcete zapomenout. Není nic horšího než prasklá nádržka se zmrzlou letní směsí. Pokud vám po létu ještě třeba půlka nádržky letní kapaliny zbyla, pořádně ji smíchejte s nemrznoucí. Pokud sem nezavane od Sibiře, tak to bude stačit.

5. Autobaterie

Zkuste si vzpomenout, kdy jste naposledy měnili autobaterii. Není to už dlouho? Má ještě dostatek energie pro každodenní startování v mrazu? Pokud jste na pochybách, nechte si ji přeměřit a případně kupte novou.

6. Povinná výbava

Zkontrolujte si výstražný trojúhelník, lékárničku a náhradní žárovky. Nejen, že to mohou kdykoli chtít vidět policisté při silniční kontrole, ale prošlé věci nemusí fungovat správně.

A TADY máte 10 škodovek, co to měly dotáhnout do výroby.

Podobné články

Doporučujeme

Další články