Sezóna tajfunů a hurikánů je v plném proudu: takhle to vypadá, když příroda ničí – G.cz
Vyhledávání

Sezóna tajfunů a hurikánů je v plném proudu: takhle to vypadá, když příroda ničí

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Nejenom naše republika, ale celý svět se v poslední době značně potýká s rozmary počasí. Povodně, bouře, tajfuny, potažmo hurikány. Zatímco střední Evropu pořádně potrápila vichřice Fabian, USA čelilo hurikánu Florence a ve východní Asii se vzpamatovávají z běsnění supertajfunu Mangkhut a další tajfun se na ně řítí...

Václav Roman
Václav Roman 26.9.2018, 15:20

Když počasí zahrozí...

Může být hodně zle. Zvláště na ostrově Tchaj-wan, na kterém se připravují na jeden z nejsilnějších hurikánů ve své historii, tajfun, který dostal pojmenování Trami. Tato tropická bouře se začala rodit počátkem týdne v západním Pacifiku poblíž Filipín a postupně nabývá na intenzitě a co hůř, dle modelů směřuje k pevnině.

Nemilosrdně udeřit by dle odhadu meteorologů mohla už v pátek nebo v sobotu. V momentě, kdy dosáhne Tchaj-wanu, se má síla tajfunu řadit do kategorie 4 možná až 5 na škále intenzity hurikánů. Je dost možné, že děsivý živel udeří silou super tajfunu. Trami dle odborníků mají doprovázet větry o rychlosti až 270 km/h. Hurikány v kategorii 4 jsou provázeny větry o rychlosti 210 až 249 km/h a za své v nich obvykle vezmou domy postavené z lehčích materiálů. Ohrožen není pouze Tchaj-wan, ale i část japonského souostroví.

Hurikánová sezóna v plném proudu

Se supertajfuny se v poslední době roztrhl pytel. Zhruba před 10 dny devastoval super tajfun Manghut rozsáhlá území jižní Číny a Filipín. Kromě desítek obětí na životech s sebou přineslo běsnění živlu obrovské škody. V Hongkongu hýbal mrakodrapy a vyžádal si mnoho zranění, ne však oběti na životech.

Hurikány je také pravidelně bičováno východní pobřeží USA. Letos tu bylo nejhůře před dvěma týdny, když se tudy prohnal ničivý hurikán Florence. Ohromné škody byly zaznamenány v Severní a Jižní Karolíně a ve Virginii. Nejde jen o destruktivní sílu větru, ale také o vytrvalé deště, které znamenají rozsáhlé povodně. Dalším nebezpečím jsou sesuvy půdy, které mohou značně zkomplikovat dopravu. A to vůbec nejhorší je, že počasí je nevyzpytatelné, nad Atlantikem se rodí další a další tropické bouře a nikdo neví, co bude. Následky bývají katastrofální, o tom se můžete přesvědčit v následující galerii:

A zde se podívejte na 5 zajímavých videí, jak si s různými objekty může pohrát vichr.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu