Pošta zdražuje a šetří
O České poště známe mnohem více vtipů než o Českých dráhách. Bohužel zprávy, které v poslední době čteme o České poště, nejsou příliš vtipné. Od začátku tohoto roku si totiž za základní služby České pošty připlatíme, jelikož se v rámci podniku rozjíždí takzvaný dvourychlostní doručovací systém listovních zásilek, což v překladu znamená, že pokud chcete, aby dopis někomu došel do druhého dne, tak si připlatíte. Listovní zásilky budou rozděleny na ekonomické a prioritní, které budou o 7 korun dražší. I tímto způsobem se chce Česká pošta dostat v příštích pěti letech do plusových čísel. "Naši zákazníci si od února budou moci vybrat ze dvou možností, jak poslat obyčejný dopis nebo pohlednici. Kdo nespěchá, ušetří. Za poštovné zaplatí jako dnes, tedy 19 korun. Dopis doručíme druhý den po podání. Doručení do následujícího dne pak bude stát 26 korun. Očekáváme, že klienti budou dávat přednost levnější variantě, " uvedl pro Géčko generální ředitel České pošty Roman Knap. Toto rozhodnutí dále zdůvodnňuje i tím, že se uleví samotným poštovním doručovatelům: "Tato změna v doručování nám umožní zvýšit kvalitu našich služeb zejména v lokalitách, kde dlouhodobě nemůžeme sehnat listovní doručovatele. Rozložením objemu, který denně roznášíme, zvládneme práci s menším počtem zaměstnanců. Nikde nedojde k přetěžování pošťáků.," uzavírá Knap. Tento způsob doručování funguje například v sousedním Rakousku.
Nezapomínejme, že od ledna jsme se dočkali i jiných zdražení základních služeb. Konkrétně se jedná o vnitrostátní doporučená psaní, která jsou dražší o 3 koruny. Zdražení se dočkala i cenná psaní, poštovní poukázky nebo poukázky s urychlenou výplatou typu D.
Zarážející na tom ale poněkud je, že ztrátová Česká pošta má od nového roku levnou pracovní sílu v podobě českých věznňů, kteří pomáhají na dvou pracovištích. Celkem 61 vězňů pomáhá v provozu České poště. Ve věznici Stráž pod Ralskem vykonávají práci na třídírně zásilek a bělušičtí vězni dokonce jezdí na poštu mimo věznici. Pošta je samozřejmě nadšená tím, že za minimální náklady seženou zaměstnance, kterých se jim mezi běžnými občany nedostává. I to je ten důvod, proč Česká pošta přemýšlí nad tím, v jakých dalších městech by mohli vězni pracovat.
V následujících pěti letech chce Česká pošta tímto způsobem šetřit, takže zdražování, prodávání losů na pobočkách, pracující vězni a klamání důvěřivých zákazníků, kteří si pro balík do ruky musí na poštu, bude pravděpodobně pokračovat. Zajímavá strategie. Ale možná se budeme divit a dožijeme se malého zázraku a poštovní služby začnou konečně fungovat. Uvidíme.
A jaké patálie jste si před Vánocemi s Českou poštou užili vy?