fb pixel Sériový vrah dělal ze svých obětí mýdlo, nakonec byl odsouzen k smrti za lykantropii – G.cz
Vyhledávání

Sériový vrah dělal ze svých obětí mýdlo, nakonec byl odsouzen k smrti za lykantropii

Zdroj: G.cz

V září 1852 zatkli v západním Španělsku muže. Jmenoval se Manuel Blanco Romasanta a byl obviněn ze třinácti vražd spáchaných po celé oblasti. Podle soudu měl na svědomí muže, ženy i děti… Jméno Romasanta je ve Španělsku slavné dodnes, ale místní mu říkají jinak. El Hombre Lobo. Vlčí muž.

Jan Studnička
Jan Studnička 22.9.2020, 13:56

Vlče

Manuel Blanco měl skoro učebnicový origin story sériového vraha. Narodil se do poměrně bohaté rodiny, ale od dětství nezapadal. Prvních pár let byl vychováván jako dívka. Až v šesti letech byl rodinným lékařem určen za chlapce, takže ho rodina začala převychovávat na chlapce. To vám může z dnešního pohledu znít příšerně, ale nezapomeňte, že se pohybujeme na začátku devatenáctého století na španělském venkově.

Romasanta dospěl, ale nikdy pořádně nevyrostl. Všechny záznamy zmiňují, jak subtilní byl postavy. Neměl víc než metr a půl na výšku a úzká ramena. Některé zprávy o něm dokonce říkají, že měl pouhých sto třicet sedm centimetrů. Dostalo se mu ale kvalitního vzdělání a finančního zázemí, takže si v dospělosti založil vlastní živnost, šil dámské šaty a nakonec se i oženil.

Jeho žena nicméně zemřela pouhý rok po svatbě. Jestli měl Manuel Blanco v její smrti prsty, netušíme, víme jen, že tehdy ho ještě nikdo nepodezíral z ničeho. První vražda přišla až ož pár let později. Romasanta zavraždil jistého Vincenta Fernándeze, výběrčího daní, který přišel vyřešit s podivným krejčím jeho dluhy.

Manuel Blanco byl předvolán k soudu, ale nedostavil se, takže byl v nepřítomnosti odsouzen na deset let vězení. A když říkáme v nepřítomnosti, tak myslíme naprosté nepřítomnosti. Po Romasantovi se slehla zem.

Vytí na měsíc

Romasanta se téměř rok ukrýval v opuštěných ústavech, než se mu podařilo získat falešný pas na jméno Antonio Goméz. Zabydlel se v malé vesničce Rebordechao, kde sem tam pomáhal se sklizní, ale hlavně se přátelil s místními ženami, šil a vyráběl kosmetiku… hlavně výběrové mýdlo. A protože jsme v devatenáctém století, byl trnem v oku řady mužů ve vsi.

Protože ještě před svým úprkem často jezdil se zbožím, měl prošláplé místní hory a často si přivydělával provázením po zrádných průsmycích. Vždycky donesl zpátky dopis od svých klientů, že došli v pořádku, ale po pár měsících začalo být trochu divné, že se nikdo z nich nikdy nevrátil. Místní upozornili oficiální místa a kolem drahého Antonia se rozjelo vyšetřování.

Netrvalo dlouho a zjistilo se, že Goméz je ve skutečnosti Manuel Blanco Romasanta. A kde bere všechen ten tuk na výrobu těch skvělých mýdel. Zní to jako něco, co se jen šuškalo na vsi, ale našli se i svědkové z okolních měst, kteří potvrdili, že se jim Romasanta pokoušel prodat tuk, který nestihl upotřebit.

Šelma vs. Šelma

Manuel Blanco byl odveden do Allariz, kde s ním byl na podzim 1852 zahájen soud. Bohužel pro něj a naštěstí pro všechny se proti němu v roli prokurátora postavil Luciano Bastida y Hernáez, který byl znám jako nesmiřitelný odpůrce zločinů a metodický vyšetřovatel. Spis, který ze soudního procesu vzešel, má dva tisíce stran a je rozdělen do pěti svazků pod názvem Licantropia.

Romasanta totiž nezapíral, že zabil třináct lidí, tvrdil ale, že je všechny zavraždil během své přeměny ve vlka. Poprvé jsem se proměnil na hoře Couso. Narazil jsem na dva vlky, neznámá síla mě srazila na zem, třikrát jsem se převalil a byl jsem ve vlčím těle. Strávil jsem takhle pět dní, než jsem se mohl vrátit do toho svého. I ti dva vlci se proměnili v muže. Byli prokletí. Tak jako já.“ Na dotaz soudu, jestli se může Manuel Blanco přeměnit v soudní síni, odpověděl Romasanta, že ne, protože kletba vyprchala zrovna minulý týden“.

Odsouzenému bylo dokázáno pět vražd celkem a byl odsouzen k smrti garrotou. To je křeslo, do kterého se posadíte, stráže vás připoutají a pak se točí kolem, zároveň se vysouvá z opěrky tyč, která vám nakonec tlakem přetne krční páteř i s míchou. Velice efektivní, velice dlouhé a bolestivé.

Trest smrti mu byl zmírněn na doživotí po prvním odvolání, pak se ale odvolala obžaloba a prokurátor Bastida dostal pro vlkodlaka svůj trest smrti. A řád krále za zásluhy.

Úplněk vlčího muže

Pár dní před popravou přišel dopis španělskému ministerstvu spravedlnosti s tím, jestli by bylo možné Romasantu před vykonáním rozsudku vyslechnout. Autorem dopisu byl jakýsi Dr. Phillips, podle svých slov britský hypnotizér, který tvrdil, že v minulosti vyléčil řadu lidí z lykantropie.

O téhle poslední kapitole života Vlčího muže máme jenom zmatené zprávy. Víme, že dopis i jeho autor existovali, ale taky víme, že žádný doktor Phillips neexistoval. Ani v Británii, odkud tvrdil, že je, ani jinde. Experti předpokládají, že za pseudonymem stál Joseph-Pierre Durand de Gros, francouzský hypnotizér, který pro své pokusy utekl do Anglie. Většina dokumentace je ztracená a nevíme ani, jestli záhadný Dr. Phillips stihl Manuela Blanca vůbec hypnóze podrobit. Některé zdroje tvrdí, že ne, jiné, že ano, ale záznamy byly skartovány.

Víme jenom to, že Romasanta na garrotu nikdy neusedl. Zemřel v noci ve své cele. Zastřelili ho strážní, údajně během přeměny ve vlka. Což je takový kuriózní detail… zvlášť ve spojení s tím, že několik obětí, ke kterým se vrah doznal, na sobě skutečně neslo znaky zranění od vlčích zubů a drápů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články