Drogy jsou škodlivým fenoménem, který ohrožuje naší společnost. Obzvláště ohrožené jsou děti a mládež, u kterých pouhá zvědavost může vést k tomu, že se na drogách stanou závislými a zcela jim propadnou. Důležitá je proto prevence, která dospívající seznámí s riziky, které drogy představují.
Mnozí z nás si sami vzpomenou na protidrogovou přednášku, kterou absolvovali na základní nebo střední škole. Tyto preventivní přednášky většinou vedou speciálně vyškolení pracovníci z různých neziskových organizací zaměřujících se právě na sociální práci s mladistvými. Na některých školách nicméně přichází během protidrogové prevence žáci a studenti do styku se členy nechvalně proslulé sekty scientologů.
Přednášky mají nevinný název Řekni ne drogám, řekni ano životu, nicméně přednášející nejsou žádnými zkušenými sociálními pracovníky, ale příslušníky pochybné církve vzniklé na základě učení neúspěšného spisovatele L. Rona Hubbarda. Scientologové mají ve svých řadách i četné celebrity, které stejně jako ostatní členové sektě odevzdávají většinu svých peněz. Kromě připravování lidí o peníze jsou scientologové často obviňováni i z vymývání mozků a z nemožnosti ze sekty vystoupit. Bývalí členové popisují, jak jim bylo vyhrožováno a byli psychicky týráni.
O působení scientologů na školách opakovaně informoval magazín Legalizace, který se zaměřuje na problematiku lehkých drog, převážně pak marihuany. Podle jeho redaktorů jsou protidrogové přednášky scientologů diletantské, dětem o drogách říkají nepravdivé informace, které nejsou nijak podložené lékařským ani jiným výzkumem. Celkový ráz přednášek by měl být zaměřen hlavně na vyvolávání strachu a jeho zneužívání. Před drogami je potřeba důrazně varovat, nicméně rozhodně neplatí, že účel světí prostředky.
Děti, které scientologické přednášky absolvovaly, se shodly na tom, že přednášející nikterak nepropagovali svou víru. Amatérské přednášky plné polopravd, které staví členy kontroverzní církve do role důvěryhodných autorit, nicméně i tak mohou představovat pro mladé lidi riziko. Podobně jednoduše jako drogám lze totiž v tomto věku propadnout i sektám. A podobně jako u drog, vymanit se sevření náboženských fanatiků bývá někdy téměř nemožné.
Celebrity, které propadly scientologické víře, najdete ZDE.