Sečteno 85 %: ODS boduje, Babiš v Praze propadá. Morava stojí za lidovci – G.cz
Vyhledávání

Sečteno 85 %: ODS boduje, Babiš v Praze propadá. Morava stojí za lidovci

První říjnová sobota patří senátním a komunálním volbám a hlavně sčítání hlasů. Po osmé večerní je celkem sečteno asi 85 % okrsků, větší města mají ale do výsledků ještě hodně daleko. V Praze je sečteno necelých 20 %, v Brně cca 50 %. Kdo může slavit úspěch a kdo naopak propadl se ale rýsuje už teď...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 6.10.2018, 20:00

Černo-modrá metropole

I když v hlavním městě může být ještě všechno úplně jinak, zatím to vypadá, že u Pražanů boduje modrá ODSka, která by se podle prvních prognóz mohla stát nejúspěšnější stranou letošních voleb. Hned za ní jsou Piráti s podporou dalších politických subjektů. Babišovo ANO stojí na příčce třetí a dost tu propadá, na paty jí šlape i občanská iniciativa Praha Sobě, kterou výrazně podpořila domovská část jejich lídra, starosty Prahy 7 Jana Čižinského. Sčítání v metropoli ale teprve začalo a podle některých zdrojů budeme kompletní výsledky znát možná až v neděli nad ránem.

Zbytek ČR se ale rýsuje docela jinak. Hnutí ANO vítězí ve většině krajských měst včetně Brna nebo Ostravy, jen v Liberci ho porážejí Starostové. Většina Moravy se zároveň dost žlutí - v těchto končinách totiž posílili poslední dobou v ústraní stojící lidovci.

Koho do Senátu?

ANO je silné i v senátních volbách, které probíhají souběžně s těmi komunálními. Do druhého kola postoupilo 12 Babišových kandidátů. Z ODS uspělo 10 kandidátů, ČSSD má 5, KDU-ČSL 4. Neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš si může konečně alespoň napůl spokojeně zamnout ruce, první kolo senátních voleb totiž v Praze vyhrál. Totéž platí o někdejším ministrovi Jiřím Čunkovi, který do senátu kandidoval ve Vsetíně. Smůl mají naopak Jiří Paroubek, David Rath a Marta Semelová.

A to je (zatím) vše, přátelé! Pokud pro dnešek ještě nemáte voleb plné zuby, můžete se podívat na předvolební rozhovory G.cz s lídry pražských kandidátek. Co dalšího jsme k volbám psali - třeba galerie superbizarních kampaní - to zase najdete tady.

Podobné články

Doporučujeme

Další články