fb pixel
Vyhledávání

8 zásadních nevýhod jinak skvostné práce z domova

Zdroj: cristaoconfuso.com

Pracovat z domova nemusí být vždy terno. Home office má i své stinné stránky.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 19.2.2017, 08:00

1. Míň hlav méně ví

Pokud má vaše práce alespoň hrubé kreativní rysy, vždycky se hodí probrat nápady spíše s živými lidmi než s Googlem. Brainstorming ve více lidech vyplivne většinou změť vizí se solidními základy, na kterých se dá stavět. Bouře ve vlastní hlavě ale často vede ke zničené krajině ideí, ze kterých horkotěžko poslepujete efektivní a efektní výsledek. Navíc porady občas bývají krajně zábavné. Pokud tedy máte kolegy typu Pavel Vondráček a Ivan Brezina.

2. Pracujete od nevidím do nevidím

Práce doma většinou neznamená, že pracujete podle píchaček. Podstatnější než počet odpracovaných hodin je objem a čarovné slůvko - výsledky. K těm vede trnitá cesta lemovaná sociálními sítěmi a dalšími prokrastinačními nástrahami. Bez šéfa za zadkem se prostě prokrastinuje lépe. O tom žádná. Ale práce se mezitím sama neudělá. Vy - zmoženi klikáním a lajkováním na Facebooku - před soumrakem s hrůzou zjistíte, že nikam neutekla a budete se s ní muset utkat tváří v tvář.

3. Tvrdé přistání bez měkkých dovedností

Sebeřízení, organizace času, komunikační dovednosti, rychlé rozhodování a samostatnost - to jsou tzv. měkké dovednosti, bez kterých si doma neškrtnete. Pokud nejste schopni zorganizovat sami sebe, raději se do práce z domova ani nepouštějte, nebo z ní budete vyčerpanější než z každodenního dojíždění. Čas, který při něm ušetříte, vám totiž snadno může protéct mezi prsty (viz bod č. 2)

4. Nikdo vás nestimuluje

Motivovat a stimulovat sami sebe (ale no tak!) není vůbec snadné. Cukr a bič patří do rukou šéfa a ošéfovat své vzpouzející se já, které napadá spousta lepších způsobů, jak trávit ráno, dopoledne, odpoledne a večer lépe než prací, bývá někdy dost náročné. Často navíc podlehnete dojmu, že se svět nezhroutí, když si na hodinku až tři odskočíte od compu. Pak vám ovšem hoří koudel za zadkem. Ale aspoň vám za ním nestojí šéf a nepřikládá polínka. Pokud jste si tedy neodskočili zrovna v moment, kdy vás nejvíc potřeboval. To pak rovnou přileje benzín.

5. Domácnost je od slova doma

Pokud pracujete z domova, jednak stihnete udělat bordel, a navíc se od vás - pokud tedy nežijete úplně sami - očekává, že aspoň decentně pofackujete domácnost, když už jste doma. Což vám ukrojí čas i energii. Ale na druhou stranu - prokrastinovat se dá i domácími pracemi. A ačkoli je čistý domov symbolem promarněného života, jak hlásá obrázek, v uklizeném pokoji se pracuje stokrát líp.

6. Vypadnete z tempa

Dojíždění do práce (byť třeba i jen pár stanic metrem) je sice opruz, ale rituály jsou důležité. Cestou se navíc proberete. Pokud pracujete z domova, vykutálíte se z postele, vyčistíte si zuby, převléknete se a tím to hasne. Čumíte jak sůva z nudlí a občas se z mrákot neproberete až do večera. Ti méně disciplinovaní - jako třeba já - navíc občas pracují vleže, za což by vám vaše záda, kdyby měly ruce, daly pěstí.

7. Stane se z vás asociál

Bez osobního kontaktu a přístupu k drbům se žije těžko obzvlášť těm, které každý měsíc týden v kuse krvácí a nezemřou. Když se pak čas od času v kanclu objevíte, jste úplně mimo, nevíte, kdo s kým, jak a proč a o cigaretových pauzách se snažíte pracně zorientovat ve vyprávění příhod z kancelářského natáčení.

8. Horší kocoviny

Asocialitu se snažíte rozbíjet po večerech v barech, poté, co jste kolem 9. večerní dodělali poslední resty. S tím se ovšem snoubí luxusní rána s vyschlým hrdlem a bandou mrňavých horníků snažících se rozkutat spodinu lebeční zevnitř. Kdybyste šli druhý den do práce, zřejmě byste byli poněkud obezřetnější, protože byste se báli, že se pozvracíte cestou do práce nebo vytuhnete uprostřed porady. Domov tyhle doprovodné jevy unese. Vašemu tělu je ale celkem jedno, kde se nacházíte a sežrat vám to dá tak jako tak.

Podtrženo, sečteno - home office je sice mnohem lepší než klasické zařezávání v práci, jak si koneckonců můžete přečíst i v TOMTO článku, ale pokud nejste dobrým osobním manažerem, dáte sami sobě zabrat víc než leckterý šéf.

Podobné články

Doporučujeme

Další články