14 důkazů, že papírová kniha je mnohem hlubší zážitek než elektronická čtečka – G.cz
Vyhledávání

14 důkazů, že papírová kniha je mnohem hlubší zážitek než elektronická čtečka

Používá širokou škálu nástrojů - od motorové pily po drobné skalpely + DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

I když jste možná vyznavači elektronických čteček, musíte uznat, že "staré dobré" knihy mají pořád něco do sebe.

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 6.5.2016, 14:30

My bookoholici to víme nejlépe. Elektronická čtečka, to je plastový chytřejší pivní podtácek s omezenou životností baterie. Nemá svou charakteristickou vůni. Nemůžete v prstech pohladit její hřbet a zálibně si užívat strukturu papíru. Bookoholik tohle dobře chápe.

I když knihám pomalu zvoní hrana skrze jejich elektronické podoby, ani na moment čtečky nedokáží nahradit fascinující papírovou bichli. Vedle chladného přístroje mají knihy svou přirozenou minulost. Tu se pokusil znovu odhalit umělec z Kanady, Guy Laramée.

Je rozdíl v tom knihy pouze číst, nebo číst v jejich materiálu - vazbě, papíře. Každý svazek vznikal z různých surovin, je tvárný a mění se, stejně jako prostředí, ze kterého pochází.

Do několika velkých svazků Guy s pomocí řezačky a smyslu pro detail vyřezal monumentální horské masivy, pohoří a údolí. Jsou krásné, romantické, tajemné. Těžko věřit, že existují jen na stránkách knih. Stejně jako se nám těžko věří pravdě, nebo jen se sebezapřením přiznáme, že něco je jen pouhá fantazie.

Guyova práce je překrásná a jemně dekadentní. Proč? Řečeno jeho vlastními slovy: "Má práce, jak ve 3D tak i na malířském plátně, pochází z myšlenky, že konečná znalost by mohla být spíše erozí než jejím nashromážděním. Proto vyřezávám krajiny. Horám vracím to, čím doopravdy jsou - horami. Časem erodují a stanou se z nich kopce. Postupně se vyrovnají do plání, kde nikdo nepozná, co na onom místě kdysi bylo."

"Hromady starých encyklopedií se vrací k tomu, co skutečně jsou. My lidé jsme stále primitivní, i když se od toho pokrokem chceme odloučit. Chci, aby nás má práce zahalila do 'mraku nevědění'."

Anketa

Myslíte si, že jsme díky moderním technologiím a rychlému připojení na internet...

Anketa se načítá...

Více knižních masivů si můžete prohlédnout v galerii:

A tady máte několik knižních špalků, které by dokázaly i zabíjet.

Podobné články

Doporučujeme

Další články