fb pixel 10 knižních špalků, kterými můžete ranou do hlavy i zabít člověka – G.cz
Vyhledávání

10 knižních špalků, kterými můžete ranou do hlavy i zabít člověka

Doslova vražedná četba. Přežijí jen ti nejsilnější.

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 19.9.2015, 14:11

Svou přítomností v knihovně vždy poutají velkou pozornost - aby ne, jsou to obří knižní giganti, mnozí na obálkách okovaní a těžcí jako zákon sám. Tyhle cihly jen málokdo dobrovolně nosí v batůžku jako čtení na cesty. Holt to nejsou žádné lehké paperbacky.

Vybrali jsme pro vás knihy, které jsou dobré (u mnohých zmíněných je to slabé slovo - jsou to prostě pecky jedna za druhou), světově proslulé a k tomu vražedně tlusté. Jen odvážní jedinci se vypraví na cestu po jejich stránkách.

Schválně, pokořili jste je i vy?

1. Vojna a mír (Lev Nikolajevič Tolstoj) - 1675 stran

Nejklasičtější z klasik, povinná četba na leckteré střední škole. Ale mnozí z nás nedokázali v tak mladém věku ocenit ruský skvost, který má přes neuvěřitelných tisíc a půl stran. Válka, hrdinství, tragédie a smrt za napoleonských válek v Rusku. Někteří z nás na konci vyšli doživotně poznamenaní.

2. Šógun (James Clavell) - 984 stran

Tenhle šogunát je opravdu velmi, velmi dlouhý. Díky Clavellovi máme krásný vhled do středověkého Japonska, na samurajský život a také jsme si na téhle knize málem vylámali zápěstí.

3. Dílo (William Shakespeare) - 1682 stran

Je nutno nějak zdlouhavě okecávat Shakespeara? Vydání jeho kompletního díla je ohromná bichle, kterou si donesete domů a pak už jen s očima navrch hlavy chrochtáte blahem, že ho máte v knihovně. Nemám pravdu?

4. Anna Karenina (Lev Nikolajevič Tolstoj) - 868 stran

"Drobeček" z rodiny Tolstojů, ztělesnění ruské klasiky, román, který buď milujete, nebo nechápete, co na něm všichni mají.

5. Atlasova vzpoura (Ayn Rand) - 1112 stran

Epochální sci-fi dílo od americké autorky po více jak padesáti letech poutá pozornost čtenářů - hlavně svým masivním obsahem. Přes tisíc stran dystopické budoucnosti amerického národa. Buď ho budete milovat, nebo vás naopak sežvýká a vyplivne pod stůl.

6. Temno (Alois Jirásek) - 769 stran

Hrdého Čecha potěší líčení těžké pobělohorské doby. Může se vám zdát, že Jirásek je mezi zmíněnými drobečkem, ale kdo překonal jeho neskutečnou pověstnou ukecanost na celých sedmi stech stránkách, je mistrem trpělivosti. Holt Jirásek je v dnešní době poněkud hardcore.

7. Pilíře země (Ken Follett) - 928 stran

Historická sága z Anglie 12. století o osudech obyčejného člověčenstva - od duchovních, po šlechtu až plebs. Pokud vás Follett osloví, budete mít s téměř tisícistránkovou knihou celkem problém - vydržet její čtení v posteli znamená vždy usínat vyčerpáním.

8. Lišky na vinici (Lion Feuchtwanger) - 704 stran

Předrevoluční Paříž od mistra spisovatele. Někomu možná přijdou Feuchtwangerovy Lišky spíše jako literatura faktu, ale pokud vydržíte místy jeho myšlenkové pasáže, dočkáte se. Zajímáte-li se o Velkou Francouzskou revoluci, tuhle bichli byste neměli minout.

9. Muž bez vlastností (Robert Musil) - 742 stran

Velice obsáhlý román byl v době svého vydání nepochopen - a dnes ho přelouskají také jen velmi trpěliví jedinci. Musilovo téma totiž dnešní mladá generace už moc neoceňuje - ideologické problémy zaniklé rakouské říše holt nefrčí. Musil je zde zamyšlený, filozofující o lidské existenci. Takové čtení občas každého z nás metaforicky položí na lopatky.

10. Egypťan Sinuhet: Patnáct knih ze života lékaře ( Mika Waltari) - 832 stran

Velmi rozsáhlé, přeslavné dílo, které v dobrém slova smyslu drtí čtenáře všech generací. Mika Waltari se jím zapsal do literární historie a kdo jeho Sinuheta aspoň malinko nezná, jako by nebyl. Bezesporu vynikající kniha. Čtenáře svým obsahem nevraždí, naopak se jim nadosmrti vrývá do paměti. A to se počítá.

Zajímá vás současná scéna české fantastiky? Mrkněte na 11 nejlepších spisovatelů z naší kotliny!

Podobné články

Doporučujeme

Další články