Všechno včetně jídla si nesly na zádech. Proč byste to se svými potomky měli zkusit taky?
1. Uvědomí si, že doma žijí v ráji
V Indii je spousta žebráků, mrzáků, dětí žijících na ulici a všeobecně lidí, kteří se narodili ve špatnou dobu a na špatném místě. Setkání s nimi děti donutí přemýšlet, jaké má vlastně štěstí. Na indické poměry jsme boháči, máme co jíst, není nám zima a každý den nemusíme bojovat o život. Jasně, musíme chodit do školy a musíme se mučit anglickými slovíčky a úkoly z matematiky. V Indii si ale děti uvědomí, že je to naše evropská výsada, protože "těžký život" vypadá fakt jinak.
2. Zlepší se jim imunita
Foto: Ivan Brezina
V Česku je čisto a když jste dítě, matka vás často až úzkostlivě chrání před špínou. Musíte se pravidelně sprchovat, mýt si ruce před jídlem… Prostě žijete v prostředí, kde skoro nejsou bakterie, špína, svrab, neštovice a další breberky. Indie je ale často až děsivě špinavá – odborně řečeno tedy plná antigenů. Když se s antigeny setká váš evropskou čistotou zhýčkaný imunitní systém, aktivizuje ho to a přinutí produkovat protilátky. Z Indie se tedy děti vrátí celkově zdravější.
3. Budou se mít čím chlubit spolužákům
V Řecku, Španělsku nebo v Itálii byl s rodiči každý a i do Thajska se už běžně jezdí na dovolenou. Ale přejít Himálaje? Mrznout ve stanu jako Míša, zvracet z výškové nemoci, vařit si čaj na sušeném jačím trusu a nechat si jako David oholit hlavu buddhistickým mnichem? Pánové, kdo z vás to má?
4. Zhubnou
Foto: Ivan Brezina
Když si jídlo na měsíc musíte nést na zádech, nevezmete si ho moc. Do báglu se nevejde hambáč, brambůrky, smažák, zmrzlina ani kola. A když s tím báglem děti lezou přes pětitisícovky, vydávají víc energie, než při paření na Plejstejšnu nebo sezení s kámoškama v kině. Pokud snad děti měly nějaké špeky, nechají je v horách.
5. Zbaví se závislosti na mobilu, Facebooku a dalších virtuálních nesmyslech
V úzkých himálajských údolích není signál. A i kdyby byl, fotřík by jim zakázal připojit se, protože data stojí neskutečné peníze. A i kdyby byla data levná, matka jim stejně zakázala brát si mobil. A i kdyby jim to oboje rodiče nezakázali, stejně by tam nebyl signál. Čímž se kruh uzavírá. Děti budou mít chvíli absťák, ale pak už jim ani nedojde, že jsou off–line. Poučení: žijeme ve virtuálních nesmyslech, které jsou zcela nepodstatné.
6. Přestanou mít obsesi ze špíny
Foto: Ivan Brezina
Teplá voda v horách neteče, takže pokud se děti budou chtít umýt, musejí vlézt do ledové řeky. Čas od času s vámi přespí v domorodých vesničkách, ale kamenné domky jsou plné prachu a hostitelé nemají myčky na nádobí. Šampony, dezodoranty, prací prášek? To všechno je příliš těžké, takže dětem musí stačit kus mýdla na celou skupinu. Horká sprcha je fajn, ale špína je občas výchovná. Lidi v ní žili miliony let a my jsme teprve první nebo druhá generace, která se denně sprchuje.
7. Naučí se týmové spolupráci
Někdo musí táhnout stan, někdo vařič, někdo jídlo. Někdo musí plánovat cestu a někdo to musí všechno platit. Na nejpomalejšího se musí čekat a nejsilnější musí nést nejvíc společných věcí. Všichni na sobě závisejí a jsou spolu čtyřiadvacet hodin denně. Doma tohle děti nezažijí.
8. Zjistí, že jejich otec je sračka májová
Foto: Ivan Brezina
Kasá se, že už byl v Himálaji mnohokrát, a přitom má nejhorší výškovou nemoc ze všech. Z pohorek mu nejvíc smrdí nohy. Do kopce leze nejpomaleji a nejvíc u toho funí. Nejhorší ale je, že má furt rádobyvtipné kecy a přitom je trapnej… Kdo si v pubertě nemyslel, že jeho otec je úplný idiot, ten duševně nikdy nedospěl. A kde se zbavit dětské závislosti na rodičovské autoritě snadněji než v nejvyšších horách planety?