fb pixel
Vyhledávání

Sea Shepherds – radikální ochránci velryb, nebo ekoteroristé? (2.)

Kdysi bývaly na moři síly vyrovnány. Velrybáři měli jen ruční harpuny a malé dřevěné lodě, takže se jim jejich kořist dokázala bránit. Rovný boj je ale minulostí - dnešní velrybáři jsou jen krvaví „sklízeči úrody“.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 27.11.2016, 14:48

Aktivisté z radikální skupiny Sea Shepherds z rychlých člunů házejí ocelová lana k zádi velrybářských lodí. Když se správně trefí, lano se namotá do šroubu a zablokuje ho. Potápěčům pak trvá několik hodin, než lano uvolní. Nebo „smradové granáty“ - skleněné lahve naplněné směsí thiolu, skatolu, merkaptanu a kyseliny máselné, páchnoucí po výkalech, zvratcích a shnilém mase. Jak by se vám asi pracovalo na palubě lodi, o kterou se roztříští?

„To, co Japonci dělají na Nisshin Maru, smrdí ničením přírody a vražděním krásných a ušlechtilých tvorů,“ vysvětluje Watson. „My jim to našimi ,pozdravy' jen připomínáme. Můžete si tomu říkat ,chemická válka', ale každopádně je to válka nenásilná a stojíme v ní na straně dobra!“

Muž z reklamy na rybí prsty

Kdo je muž, který připomíná dobráckého kapitána Igloo z televizní reklamy na rybí prsty? V roce 1970 patřil Paul Watson mezi zakládající členy Greenpeace. V létě 1977 se s nimi ale rozešel ve zlém. Zatímco Greenpeace mu vyčítali příliš radikální a násilné metody, on je kritizoval, že jim nejde o velryby, žraloky ani tuleně, ale o finanční příspěvky od veřejnosti. Založil organizaci Sea Shepherds, kterou sám označil za „pirátskou“ a dal jí do znaku lidskou lebku, doplněnou zkříženými velrybářskými háky.

Mořští pastýři od té doby při ochraně přírody neváhají často sahat za hranici zákona. V roce 2008 Watson prohlásil, že od svého vzniku (kromě systematického ničení rybářských sítí a majetku tuleňářů) potopili i deset velrybářských lodí. Třeba španělskou loď Sierra (1980), portugalské Isba I a Isba II (1980), islandské Hvalur 6 a Hvalur 7 (1986) nebo norské lodě Nybraena (1992), Senet (1994) a Morild (1998).

„Prostě jsme jen odstranili vražedné nástroje, což by měl přece udělat každý rozumný člověk,“ komentoval to. „Uvádíme do praxe zákony, které dnes ve většině zemí světa lov velryb zakazují. Je mi srdečně jedno, že mě v těch pár zbývajících krutých zemích světa někdo označí za ekoteroristu. Ekoteroristé jsou totiž ve skutečnosti velrybáři.“¨

Monstra s harpunami

Příklad Paula Watsona ukazuje, v jak podivném světě žijeme. Jde po něm Interpol - a to i přesto, že činnost Sea Shepherds podporuje například tibetský dalajlama. I když bývá Watson označován za násilníka, on sám tvrdí, že Pastýři naopak brání násilí na velrybách, které nemají advokáty. Aspoň zatím - podle amerického filozofa Johna Lillyho bychom s nimi totiž měli uzavřít smlouvu o neútočení, protože jsou stejně inteligentní jako my lidé.

Watson k tomu říká: „Velryby o nás jednou budou mluvit stejně, jako dnes mluví Židé o nacistech. Z hlediska velryb není žádný rozdíl mezi monstry Třetí říše a monstry s harpunami.“

Anketa

Dali byste si velrybí steak?

Anketa se načítá...

A TADY máte první díl článku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články