Se Zemanem na věčné časy: Prezident zanechal na své chalupě poselství budoucím generacím

Obrázek uživatele Jan Palička
05.7.2017, 08:07

Ač by se mohlo zdát, že prezident Miloš Zeman dělá během čtyř a půl roku ve funkci první poslední pro to, aby nebyl zapomenut, vždy je lepší si podobné věci posichrovat. Proto se Zeman rozhodl v obci Nové Veselí na Vysočině, kde má svou chalupu, zanechat zapečetěné poselství budoucím generacím. Jakými slovy se prezident rozhodl oblažit naše vzdálené potomky?

Miloš Zeman je bezesporu člověkem, kterého nelze vymazat z paměti. Již téměř třicet let je nezapomenutelnou figurou české politiky a v posledních čtyřech a půl letech, kdy vykonává úřad prezidenta, povýšil svou zapamatovatelnost na úplně novou a netušenou úroveň. V podstatě každý den svého prezidentství Zeman řekl nebo udělal něco, čímž se nesmazatelně zapsal do povědomí obyvatelstva. Nyní si nejspíše řekl, že ani to nestačí a je potřeba si budování svého nesmrtelného odkazu nějakým hmotným způsobem pojistit.

Nyní zná Miloše Zemana každý včetně těch, kteří o tuto znalost příliš nestojí. Co ale bude, až Zeman ukončí svoou pozemskou pouť a odebere se na věčnost a pomřou i lidé, kteří na vlastní kůži zažili jeho politické trampoty a eskapády? Jistě, když je člověk prezident, nejspíše o něm za sto let nalezneme alespoň odstavec v učebnicích dějepisu, ale co kdyby náhodou historici 22. století podlehli moderní protizemanovské propagandě a rozhodli se zmínky o něm z osnov vymazat? I s tím se musí počítat a to by nebyl Zeman, aby nebyl na vše připraven.

Nesmrtelný odkaz budoucím generacím se Zeman rozhodl zanechat kde jinde než na své oblíbené Vysočině. Prezident se rozhodl využít toho, že v Novém Veselí, kde má svou legendární chalupu, se opravuje kostelní věž a do nové kupole bude umístěna časová kapsle plná svědectví o dnešní době. A jedním z těchto svědectví bude i osobní vzkaz Miloše Zemana, nejvýznamnějšího člověka, který kdy v Novém Veselí pobýval od dob, kdy se zde možná zastavil Jára Cimrman.

Jak informoval portál Parlamentní listy, do časové schránky Zeman umístil dopis na prezidentském hlavičkovém papíře a jeden výtisk své publikace Tato země je naše. Budoucí generace tak čeká fascinující sonda do myšlenek muže, který řídil životy jejich předků. Uklidňovat se mohou obyvatelé Nového Veselí budoucnosti tím, že dávný Zeman očividně miloval Česko, v rámci Česka miloval Vysočinu a v rámci Vysočiny miloval Nové Veselí. Takové zjištění zahřeje u srdce v každé době.

Prezidentské poselství je až nebývale laskavé a milé. Pokud se zachovají záznamy Zemanových výroků a videa jeho počínání, nejspíše se obsah schránky v Novém Veselí stane pro budoucí badatele jedinečným důkazem toho, že muž, který proslul tím, že se nezdráhal užívat vulgarismy a jeho chování mělo často s prezidentskou důstojností společného asi tolik jako má společného trolejbus s varanem komodským, měl i citlivou stránku své komplikované duše. Ten samý muž, který po premiérovi, jehož nazval sviní, mával holí a nespočet lidí označil za idioty, dokázal svými slovy i pochválit a pohladit. Pokud budou do časové kapsle potají přidány i laskavé ilustrace Jiřího Ovčáčka portrétující Zemana při každodenních činnostech, není pochyb, že ani budoucí generace na Miloše Zemana nezapomenou a jeho odkaz tak bude skutečně věčný.

Zde se podívejte na počínání Miloše Zemana, které by raději mělo být zapomenuto.


Komentáře