fb pixel ČESKÝ LEV 2021: Šarlatán vystřelil Josefa Trojana do hvězdných výšin, tvář nové generace má šanci na Českého lva – G.cz
Vyhledávání

ČESKÝ LEV 2021: Šarlatán vystřelil Josefa Trojana do hvězdných výšin, tvář nové generace má šanci na Českého lva

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Ivan Trojan platí za jednoho z nejváženějších herců své generace. Nyní ale nastupuje generace nová - a tu v posledních pár letech nejvýrazněji reprezentuje Trojanův syn Josef. Dvacetiletý herec už má za sebou hlavní roli, bulvární skandál a nově i nominaci na Českého lva.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 25.1.2021, 06:33

Trojan 2.0

Už od doby Samotářů platí Ivan Trojan za jednoho z nejtalentovanějších a zároveň nejoblíbenějších herců své generace. Trojan, jenž je aktivní ve filmu i v divadle, za posledních 30 let ztvárnil bezpočet různorodých rolí, z nichž každá byla osobitá a zároveň nesla jasný otisk jeho osobního hereckého stylu. Ale každý matador musí v jeden moment ustoupit do pozadí a nechat prostor zazářit nové generaci. V Trojanově případě je to generace jeho vlastní krve - teprve dvacetiletý Josef Trojan do tátových šlépějí pořádně vstoupil před dvěma lety, přitom už má za sebou hlavní roli v celovečerním filmu, celebritní skandál a teď už i nominaci na Českého lva. Tu získal za výkon ve snímku Šarlatán. V něm Josef a Ivan Trojanovi ztvárnili tutéž postavu léčitele Jana Mikoláška, jen každý v jiné fázi Mikoláškova života.

A zatímco Trojan starší ve filmu Agnieszky Holland předvedl svůj standard, jenž je sice dobrý, ale ne strhující, Trojan junior ze sebe ve vedlejším partu vydal maximum. Je to jen další důkaz toho, že chytne-li se kluk řemesla, bude hlavní tváří nastupující herecké generace. Otázkou je, jestli je to cesta, kterou se chce Josef Trojan ubírat.

Ačkoliv Josef Trojan před kamerou poprvé stanul už jako čtyřletý, když se objevil po otcově boku v malé roličce v Andělovi Páně, poprvé o sobě dal pořádně vědět v seriálu platformy Stream.cz Skvrna. V původně nadějně vypadajícím sci-fi o záhadné nákaze v postapokalyptickém světě, před níž se snaží utéct opuštěné děti, dostal Trojan jr. hlavní roli. Bohužel, výtvor jinak relativně šikovného Petera Bebjaka ani zdaleka nedostál tomu, co sliboval a čím mohl být.

Už před Skvrnou Trojan koketoval s filmem třeba menší rolí v Revivalu a aktivně spolupracoval s televizí, například v seriálu Svět pod hlavou, kde mu připadla epizodní rolička. Navázal dalším menším partem v seriálu Dáma a král. Opravdový zlom přišel s hlavní rolí ve filmu Abstinent z roku 2019, který ukázal nejen opomíjenou a do jisté míry až bagatelizovanou a společensky tolerovanou problematiku alkoholové závislosti nezletilých (a sotva zletilých), ale hlavně obrovský talent, jenž v mladém Trojanovi dřímá. Abstinent stojí a padá právě s výkonem hlavní hvězdy. A na tom je při jen středně intenzivním zkoumání vidět, kde končí rozvíjející se nadání juniora a začíná to, co se naučil a co odkoukal od seniora. Tak či tak Abstinent vyslal jasný vzkaz, že se v Josefu Trojanovi klube herec, který může překročit stín svého otce.

To jen potvrdil Trojanův výkon ve filmu Šarlatán. V životopisném snímku Agnieszky Holland hraje Josef mladého Jana Mikoláška a soustředěným výkonem zcela zastiňuje laxní projev svého otce. Můžeme se jen dohadovat, zda Ivan Trojan záměrně neustoupil do pozadí, aby dal synátorovi příležitost zazářit. Tak či tak, na Lva jsou nominovaní oba, ale sošku si zřejmě odnese jen jeden.

Nadějně nastartovanou dráhu Josefa Trojana už ale stihla mírně zarazit i nepříjemnost v podobě celebritního skandálu. Po zveřejnění fotografií, na nichž se mladý herec objímá s moderátorkou Emmou Smetana, jeho jméno několik dnů dominovalo bulvárním stránkám. V osobním životě spíše introvertní mladík se nechal slyšet, že je tím znechucen. To v takové situaci sice říká většina celebrit, ale u Josefa Trojana působila taková reakce natolik autenticky, že je skoro na místě se obávat, zda ho „odvrácená strana slávy“ neodradí od dalšího hraní. Na druhou stranu, už před skandálem Trojan prohlašoval, že chce hrát primárně v divadle. Tváře prken, která znamenají svět, bývají podobných sledovaček víceméně ušetřena, a tak si mladý talent užijeme snad alespoň tam.

Podobné články

Doporučujeme

Další články