fb pixel Šarlatán, který zachránil Zápotockého: Léčitele Jana Mikoláška si zahrají Ivan Trojan i jeho syn – G.cz
Vyhledávání

Šarlatán, který zachránil Zápotockého: Léčitele Jana Mikoláška si zahrají Ivan Trojan i jeho syn

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Režisérka Hořícího keře Agnieszka Holland zavítala znovu do České republiky a pustila se do díla. První klapka životopisného filmu Šarlatán padla na apríla v bývalé věznici v Mladé Boleslavi. Do hlavní role byl obsazen Ivan Trojan a ve filmu se objeví také jeho talentovaný syn Josef. Oba dva hrají stejnou roli, lidového léčitele a bylinkáře Jana Mikoláška, od jehož narození uplynulo dne 7. dubna 2019 už 130 let. Podívejme se blíže na skutečný osud muže, který pomáhal druhým, ale nedokázal pomoci sám sobě.

Václav Roman
Václav Roman 7.4.2019, 08:20

Kdo byl léčitel Jan Mikolášek?

Polská režisérka Agnieszka Holland vstoupila do podvědomí českých diváků sérií Hořící keř, která byla inspirována událostmi po sebeupálení studenta Jana Palacha. Rodačka z Varšavy Agnieszka Holland studovala na pražské FAMU a má k Česku hodně blízko. V současné době natáčí snímek Šarlatán, který pojednává o osudech Jana Mikoláška.

Příběh léčitele, který zázračně uzdravoval pacienty, a to včetně politických špiček, do scénáře upravil Marek Epstein. Má se jednat o životopisné historické drama o bylinkáři, který zasvětil celý život péči o nemocné, navzdory tomu, že mu to působilo nemalé problémy.

Příběh má obsáhnout 4 desítky let ze života výjimečného muže, o kterém se říkalo, že má "dar od Boha", a tak před jeho domem čekávaly na vyšetření davy lidí. V průběhu let působil v Třebechovicích pod Orebem, Jenštejně u Prahy a v Hradečně u Kladna.

Mikolášek, který pocházel ze zahradnické rodiny, pacienty nerozlišoval, pomáhal všem bez rozdílu. Svou činnost bral jako poslání, a tak třeba za války pomáhal jak odbojářům, tak nacistům.

Léčil slavné osobnosti i chudáky

Mikolášek léčil nejen slavné osobnosti, ale i ty nejchudší. Ze slavných osobností jeho pomoc vyhledala například herečka Olga Scheinpflugová, dále výtvarník Max Švabinský či prezident Tomáš G. Masaryk. Obrátil se na něj také Antonín Zápotocký, jehož měl dokonce v roce 1946 zachránit před amputací nohy zachvácené snětí. Díky tomu nad ním Zápotocký držel ochrannou ruku.

Mikolášek se snažil pomáhat, jak nejlépe dovedl, když viděl, že je problém nad jeho síly a je potřeba například pacienta operovat, neriskoval a poslal jej k lékaři.

Problémy mu nastaly po smrti Zápotockého, kdy vypukl hon na šarlatány. Mikolášek byl obviněn z krácení daní a po vykonstruovaném procesu v roce 1959 si vyslechl verdikt. Byl odsouzen ke třem letům vězení a byl mu zabaven veškerý majetek. Po odvolání dostal ještě další dva roky nepodmíněně. Po vypršení trestu se už dále léčitelství nevěnoval. Dožil se úctyhodného věku 84 let. Zemřel v roce 1973 a je pochován na Olšanských hřbitovech.

Na osudu Jana Mikoláška se chystá Agnieszka Holland odvyprávět podstatný kus dějin 20. století a kromě toho se zaměří na problematiku léčitelství, které ji vždy zajímalo. "To, že jeden člověk je schopen se tak silně zahloubat do těla a duše jiného člověka, že najednou ví, co v něm je. Velmi často je to podvod. Ale v případě Mikoláška to podvod nebyl," prozradila režisérka České televizi, která se na vzniku nového filmu podílí.

O Mikoláškovi režisérka dále uvedla: "On byl skutečně geniální, šíleně intuitivní a zároveň racionální diagnostik. A dovedl lidem bylinkářstvím neuvěřitelně pomáhat.“

V hlavní roli Trojanovi

Jako Jan Mikolášek se na plátně objeví Ivan Trojan, léčitele v mladším věku bude hrát jeho syn Josef. V jedné z menších rolí se ve filmu objeví také druhý syn Ivana Trojana František. Roli léčitelova asistenta ztvární slovenský herec Juraj Loj. V dalších rolích se objeví Václav Kopta, Jan Budař, Jan Vlasák, Otmar Brancuzský, Tomáš Jeřábek či Martin Myšička.

Natáčení snímku odstartovalo na začátku dubna v budově bývalé věznice v Mladé Boleslavi. Dále se má natáčet v okolí Okoře v obci Lichoceves či v Dolních Beřkovicích.

Společnost CinemArt, která je distributorem tohoto filmu, uvádí, že premiéra má proběhnout 20. února 2020.

A zde si můžete přečíst o pasti na Jiřinu Štěpničkovou: Česká televize chystá strhující příběh herečky, která se dostala do komunistické léčky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články