fb pixel Samotáři se po 20 letech vrací do kin. Než vyrazíte, připomeňte si nejlepší hlášky z české kultovky – G.cz
Vyhledávání

Samotáři se po 20 letech vrací do kin. Než vyrazíte, připomeňte si nejlepší hlášky z české kultovky

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Samotáři jsou legenda, kultovka, srdcovka. I když se v českých kinech hořkosladká komedie Davida Ondříčka poprvé objevila před 20 lety, jako výpověď o ztracenosti dvacátníků vůbec nestárne. Nyní si oblíbený film můžete znovu užít na velkém plátně - Samotáři se totiž spolu s dalšími tuzemskými klasikami vrací začátkem července do kinodistribuce.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 29.6.2020, 08:25

"Ty vole, co je to za muziku?"

Jitka Schneiderová jako ambiciózní Hanka a Saša Rašilov coby romantický moderátor z rádia se rozcházejí, protože jejich vztah se ocitl na mrtvém bodě. To je skvělá zpráva pro Ivana Trojana v kůži Ondřeje, který Hanku miluje už roky. A Ondřejova manželka Lenka (Dana Sedláková) dělá, že to nevidí. Do toho se připlete ještě věčně zkouřený Jiří Macháček alias Jakub, naivní barmanka Vesna (Labina Mitevska) a cynický Robert (Mikuláš Křen), jehož největší zálibou je vyvolávat dramatické situace a pak natáčet, jak se v nich jeho přátelé zachovají. Propletené osudy několika dvacátníků/skoro třicátníků, kteří teprve hledají svoje místo v životě v porevolučním Česku a snaží se přijít na to, jak "ten život žít, a ne jen krájet", to je kultovní generační komedie Davida Ondříčka Samotáři. Viděli jsme ji už stokrát a stejně ji pořád milujeme. A teď si ji všichni můžeme znovu užít na velkém plátně.

Korona-krize totiž zuří dál a už jednou odložené premiéry se znovu a znovu přesunují. Počkáme si tak třeba na Tenet Christophera Nolana, který měl jít do kin už v červenci, nakonec to ale vypadá spíš na konec srpna. Jak by řekl klasik, kinaři ale něco žrát musí, a tak se distributoři snaží najít jiný způsob, jak nabízet milovníkům filmu nové zážitky v jejich oblíbených biografech. A právě po 20 letech obnovená premiéra digitálně restaurovaných Samotářů je jedním z nich. Zajít si na ně můžete od 2. července. Spolu s nimi se po celých 40 letech vrátí rovněž Menzelovy Postřižiny. A týden na to se v kinech objeví ještě Kouř Tomáše Vorla.

Než vyrazíte, můžete si připomenout několik hlášek ze Samotářů, ergo důvodů, proč je to prostě nezapomenutelný snímek, který je ale i tak dobré si jednou za čas osvěžit:

„Film Samotáři mám strašně rád. Na filmu se sešla úžasná a pestrá skupina talentovaných lidí. Potkal jsem tam Petra Zelenku a Olgu Dabrowskou, kteří byli fantastický, nesourodý a přesto dokonale se doplňující scenáristický team. Obsadil jsem do jeho první filmové role dnes už legendu Ivana Trojana. Přes uvolněnost a určitou lehkou ruku, s kterou jsme k filmu přistoupili, byla ústřední sedma herců výborně připravená, soustředěná a profesionální. Podobně jako Peter Sellers Růžového pantera si ale film „ukradl" sám pro sebe a zcela zaslouženě Jirka Macháček," říká dnes o snímku režisér Ondříček. Herec Macháček pak na Samotáře vzpomíná jako na "jedinečnou a kouzelnou životní etapu" a práci na projektu si zpětně pochvaluje i Jitka Schneiderová.

„Samotáři pro mě budou vždycky výjimečný film. Nikdo nepředpokládal, že by z něj mohl být "kulťák" a já jsem vděčná Davidu Ondříčkovi a Petrovi Zelenkovi, že jsem u toho mohla být. Na tenhle zážitek z natáčení a všeho, co se kolem filmu dělo, i potom, fakt nikdy nezapomenu. Je to prostě srdcovka,“ líčí herečka. Zdá se tedy, že lidé, kteří legendární film vytvořili, k němu mají stejný vztah, jako jeho diváci a fanoušci.

Pokud se vám přesto nezdá, že byste měli platit za lístek do kina za něco, co už znáte nazpaměť, nezoufejte. 9. července přijde do programů kin nový dokumentární snímek Šimona Šafránka Meky, který, jak už název napovídá, odhaluje zákulisí život a díla Miroslava Žbirky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články