fb pixel Přišla doba krácení a Francin je chabrus na nervy. Postřižiny patří do zlatého fondu české kinematografie i díky nesmrtelným hláškám – G.cz
Vyhledávání

Přišla doba krácení a Francin je chabrus na nervy. Postřižiny patří do zlatého fondu české kinematografie i díky nesmrtelným hláškám

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Film režiséra Jiřího Menzela z roku 1980, který vznikl na motivy stejnojmenné knihy Bohumila Hrabala, se je již legendárním. Dnes v podvečer se na něj můžete podívat na Nově. Skvělé herecké obsazení, vtipný scénář a nesmrtelné hlášky z něj dělají skutečnou perlu české kinematografie. Připomeňte si ho spolu s námi.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 3.11.2019, 11:50

Když na komín, tak na komín…

O čem Postřižiny režiséra Jiřího Menzela jsou asi nemusíme sáhodlouze rozepisovat. Málomluvný správce a sládek pivovaru Francin (Jiří Schmitzer) má krásnou a poněkud živější ženu Maryšku (Magda Vašáryová). Charakteristické jsou pro smyslnou správcovou její dlouhé vlasy, které si nechá posléze ostříhat. Do děje výrazně zasáhne Francinův bratr Pepin (Jaromír Hanzlík), který je pravým opakem svého sourozence – je ho všude plno a hlavně je opravdu slyšet. A náramně si rozumí se svojí krásnou švagrovou. Dokonce spolu realizují i několik šílených nápadů, jako je například to, že společně vylezou na pivovarský komín. Připomeňte si tuto scénu v ukázce:

Ve filmu hraje celá plejáda české a díky Magdě Vášáryové v roli Maryšky i slovenské elity. Oblíbená herečka byla v té době těhotná. Role jejího manžela, podivínského Francina, se skvěle zhostil čerstvý sedmdesátník Jiří Schmitzer. Hlučného a okolí poněkud ohrožujícího Pepina hrál Jaromír Hanzlík. O tom, jak nebezpečný lidem kolem sebe může být, věděl své Rudolf Hrušínský ml. v roli pivovarského čeledína. Ten sice v Postřižinách nemluví, ale přesto se díky různým kuriózním zraněním stal ikonickou postavičkou celého filmu.

Navíc si zahrál se svým otcem Rudolfem Hrušínským st. Jeho doktor Grutorád je nezapomenutelný tím, jak je zamilován do krásné Maryšky. Do ní je koneckonců zakoukaný i velitel místních hasičů v podání dalšího hereckého barda Petra Čepka. V galerii najdete fotky, které vám Postřižiny připomenou. A také legendární hlášky z filmu.

Nebaví vás české komedie, ale rádi se bojíte? Tak si připomeňte nejlepší horory všech dob.

Podobné články

Doporučujeme

Další články