fb pixel Garri Kasparov vs. Deep Blue: Jak člověk poprvé prohrál partii šachu proti počítači
Vyhledávání

Šachový souboj člověka s počítačem aneb jak Garri Kasparov prohrál se superpočítačem Deep Blue

Zdroj: Profimedia.cz

Jméno Garri Kasparov ve světě šachů definuje jakéhosi poloboha, jenž se na Zemi narodil jen z toho důvodu, aby hrál šachy. Tento ruský šachový velmistr trénoval šachy od svých 7 let a už tehdy věděl, že je předurčen k velkým úspěchům. A tak se i stalo, když se stal mistrem světa v šachu v letech 1985 až 2000. Jenže tehdy hrál jen s lidmi. Pak na řadu přišly počítače, které mu zašpinily jeho čistý štít výher.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 9.2.2022, 11:57

Muž versus počítač

Před 26 lety byl poprvé poražen šachový velmistr a dlouholetý mistr světa v šachu Garri Kasparov superpočítačem Deep Blue, který byl vyvinut společností IBM. Tento stroj byl výjimečný tím, že disponoval algoritmem, jenž dokázal vyhodnotit až 200 milionů postavení za sekundu. Samozřejmě, že se nejednalo o první zápas tohoto šachisty s počítačem, nicméně poprvé došlo na jeho porážku, což Kasparov nejspíš nečekal. V té době nejlepší hráč šachů světa totiž počítal s tím, že Deep Blue bez problémů porazí. Jenže to se bohužel nestalo.

10.února 1996 se odehrál první ze šesti plánovaných zápasů mezi Kasparovem a superpočítačem Deep Blue. Po třech hodinách první hry, kterou po celém světě sledovalo kolem 6 milionů diváků, nakonec Kasparov prohrál. Z této prohry se stala celosvětová událost, jež tehdy neměla obdoby, protože ji nikdo nečekal. Kasparov byl totiž považován za nejlepšího šachistu, který kdy žil, nicméně oproti počítači měl jednu obrovskou nevýhodu. A tou byly emoce.

Příští den následoval další ze šesti zápasů. Kasparovi den odpočinku prospěl, protože ve druhém klání dokázal superpočítač porazit po 73 tazích. Třetí a čtvrtý zápas skončil remízou a poslední dvě hry už dokázal ruský šachista vyhrát, čímž se nakonec stal vítězem neobvyklého utkání. Domů si nakonec odvezl i sumu neuvěřitelných 400 tisíc dolarů. Vývojáři z IBM si domů odnesli cenné zkušenosti a především odhodlání postavit výkonnější počítač, který konečně Kasparova porazí a ukáže světu, že stroje jsou chytřejší než člověk. A tak se i stalo za necelý rok, když se v květnu 1997 utkal Kasparov se zdokonaleným Deep Bluem. Ruský šachista nakonec souboj nezvládl a v sérii zápasů prohrál, nicméně po druhém ze šesti soubojů obvinil firmu IBM z podvádění. Kasparov se tak stal prvním šachovým mistrem světa, jenž byl poražen strojem během šachového turnaje. Jednalo se v podstatě o historický okamžik.

Nutno podotknout, že ve světě lidí neměl Kasparov žádnou konkurenci až do roku 2000, kdy prohrál svůj titul mistra světa s Vladimirem Kramnikem. To ovšem neznamenalo, že by nějak ztratil na hráčské kvalitě. Ve světě profesionálních šachů se pohyboval ještě dalších 5 let, a to vždy s tím nejvyšším Elo ratingem. V roce 2003 se šachový velmistr utkal s počítačem Deep Junior. Souboj však skončil remízou. Jedním z důvodů byla možná i změna Kasparovy taktiky, bez které by pravděpodobně prohrál.

Po odchodu do šachového důchodu v roce 2005 se Kasparov rozhodl začít věnovat politice a psaní knih.

Ruský šachista Garri Kasparov se v roce 1985 dokázal navždy zapsat do historie jako nejmladší mistr světa. Tehdy mu bylo pouhých 22 let, když porazil sovětskou legendu Karpova. Pokud vás zajímá zákulisí tohoto legendárního souboje, tak doporučujeme francouzský dokumentární film s názvem Karpov vs. Kasparov z roku 2014, v němž se dozvíte v podstatě vše zásadní o těchto šachových hvězdách své doby.

Podobné články

Doporučujeme

Další články