Donaldu Trumpovi mnozí jeho odpůrci vytýkají, že drží ochrannou ruku nad krajní pravicí a jeho politické kroky a rétorika jen přispívají k narůstající nenávisti ve společnosti. Nyní se Trump opět dostává se svým koketováním s ultrapravicovou ideologií na tenký led. Důvodem jsou jeho postoje k řádění neonacistů ve státě Virginie.
Ve městě Charlottesville ve Virginii již několik dní zuří nepokoje, které provázejí demonstrace ultrapravicových aktivistů. Nejedná se přitom o žádné obyčejné nespokojené Američany s radikálnějšími názory, ale o přímo ukázkové zástupce hnutí jako Ku Klux Klan, Aryan Brotherhood, Combat 18, Blood & Honor a dalších vyloženě neonacistických skupin. Nechybí ani hajlování, stejnokroje po vzoru nacistických jednotek SA a provolávání slávy Adolfu Hitlerovi.
Demonstranti se již několikrát střetli s odpůrci krajní pravice a při střetech došlo ke zraněním na obou stranách. Jeden ze střetů skončil i ztrátou na životě. Neonacista James Alex Fields vjel svým autem do hloučku levicových aktivistů, kteří protestovali proti ultrapravicovým demonstracím, několik lidí vážně zranil a dvaatřicetiletou právničku Heather Heyerovou na místě zabil. Svým činem tak dal jasně najevo, že pravicoví extremisté nejsou o nic lepší než zfanatizovaní islámští teroristé.
Celá Amerika již od počátku charlottevillského sjezdu neonacistů apelovala na prezidenta Donalda Trumpa, aby podobné jednání odsoudil a zapříčinil se o to, aby k takovýmto veřejným projevům extremismu v USA nedocházelo. Trump ale několik dní jen zarytě mlčel a i jeho tiskoví mluvčí a mediální tým na dotazy týkající se ultrapravicových demonstrací nereagovali. Reakce od Trumpa nepřišla ani bezprostředně poté, co zemřela pod koly šílence Heather Heyerová. Až tři dny poté se Trump uráčil dění ve Virginii odsoudit. Bohužel už ale bylo poněkud pozdě na to, aby jeho vyjádření působilo jakkoliv důvěryhodně.
Trump sice řekl, že rasismus je zlo a ti, kteří jeho jménem páchají násilnosti, jsou kriminálníci, ať už se jedná o neonacisty, členy KKK nebo jiné extremisty, nicméně jeho vyjádření sklidilo pramalý ohlas. Naopak se vzedmula nová vlna kritiky, že když už si na toto prohlášení nedokázal najít čas během tří předchozích dní, což by udělal každý soudný člověk, tak si mohl podobné plytké řeči odpustit úplně. Když se mu nelíbí cokoliv z jednání jeho odpůrců, rázem má Trump dost času na to, aby se proti nim ohradil minimálně na Twitteru. Pokud stejnou měrou nepřistupuje i utrapravicovým extremistům, nemůže se pak divit, že je mnohými považován za miláčka krajní pravice.
Zde si pak přečtěte více o neschopnosti Trumpových tiskových mluvčích.