Rusko zaslíbené? Češi svým bývalým okupantům opravdu nemají co závidět, ukazuje statistika – G.cz
Vyhledávání

Rusko zaslíbené? Češi svým bývalým okupantům opravdu nemají co závidět, ukazuje statistika

Současnému Rusku není co závidět, tedy možná kromě velmi kvalitní vodky a matrjošek. Tlachání z proruských dezinformačních webů, které najdete i na českém internetu, je samozřejmě mimo. Realitu údajně potvrzují i čísla. Každý z údajů, který srovnává ČR s Ruskem, má ale svůj zdroj a je veřejně dohledatelný na internetu. Takže až zase někde přistihnete někoho vyprávět o ruském blahobytu, tak mu raději ukažte následující čísla.

Dirk Diggler
Dirk Diggler 14.2.2018, 14:43

Opravdu je Rusku co závidět?

Touto otázkou se ptá infografika šířící se internetem. Srovnává několik základních parametrů, které se týkají kvality života občanů ČR a Ruska. Ano, Rusko je velmi bohatá země s obrovským přírodním bohatstvím, navíc má šestý největší HDP světa dle parity kupní síly (zdroj: MMF, 2016), což v nominální hodnotě znamená dvanáctý největší HDP, ale běžní lidé žijící v Rusku se opravdu nemají tak dobře, jak nám předkládají dezinformační weby.

Anketa

Jaký je váš vztah k Rusům?

Anketa se načítá...

Ano, ČR je s minimální mzdou 12 200 Kč pátou nejchudší zemí v EU, ale naproti tomu Rusko dosahuje minimální mzdy v přepočtu 3460 korun českých. Podobně žalostně je na tom i jejich průměrná mzda ve srovnání s námi. Průměrná mzda v ČR se pohybuje okolo 30 tisíc korun, zatímco v Rusku je to necelých 13 tisíc korun. Podobné je to samozřejmě i s důchody. V Rusku je průměrný důchod okolo 3 500 Kč. U nás to je okolo 12 tisíc.

Kvalita života samozřejmě není jen o penězích, ale i o průměrné délce života, která je v ČR v průměru 74,3 let. V Rusku je o 5 let kratší. S tím souvisí i počet sebevražd na 100 tisíc obyvatel, který se u nás pohybuje okolo 12 lidí, zatímco v Rusku je to 18 lidí. Počet vězňů v ruských věznicích je téměř dvaapůlkrát větší než u nás. Naprosto děsivý je počet vražd na 100 tisíc obyvatel. V Čechách je to 0,75 osob a v Rusku 11,31 osob!

Lidé by měli více dávat na fakta než na dojmy a poplašné zprávy ze Sputniku a Aeronetu. Možná bychom se pak v diskuzích na sociálních sítích dočítali méně bludů a více faktů.

A zde je 25 důvodů, proč nemít rád Rusko a Rusy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články