Rusko zaslíbené? Češi svým bývalým okupantům opravdu nemají co závidět, ukazuje statistika

Obrázek uživatele Dirk Diggler
14.2.2018, 14:02

Současnému Rusku není co závidět, tedy možná kromě velmi kvalitní vodky a matrjošek. Tlachání z proruských dezinformačních webů, které najdete i na českém internetu, je samozřejmě mimo. Realitu údajně potvrzují i čísla. Každý z údajů, který srovnává ČR s Ruskem, má ale svůj zdroj a je veřejně dohledatelný na internetu. Takže až zase někde přistihnete někoho vyprávět o ruském blahobytu, tak mu raději ukažte následující čísla.

Opravdu je Rusku co závidět?

Touto otázkou se ptá infografika šířící se internetem. Srovnává několik základních parametrů, které se týkají kvality života občanů ČR a Ruska. Ano, Rusko je velmi bohatá země s obrovským přírodním bohatstvím, navíc má šestý největší HDP světa dle parity kupní síly (zdroj: MMF, 2016), což v nominální hodnotě znamená dvanáctý největší HDP, ale běžní lidé žijící v Rusku se opravdu nemají tak dobře, jak nám předkládají dezinformační weby.

Jaký je váš vztah k Rusům?

Anketa se načítá...

Ano, ČR je s minimální mzdou 12 200 Kč pátou nejchudší zemí v EU, ale naproti tomu Rusko dosahuje minimální mzdy v přepočtu 3460 korun českých. Podobně žalostně je na tom i jejich průměrná mzda ve srovnání s námi. Průměrná mzda v ČR se pohybuje okolo 30 tisíc korun, zatímco v Rusku je to necelých 13 tisíc korun. Podobné je to samozřejmě i s důchody. V Rusku je průměrný důchod okolo 3 500 Kč. U nás to je okolo 12 tisíc.

Kvalita života samozřejmě není jen o penězích, ale i o průměrné délce života, která je v ČR v průměru 74,3 let. V Rusku je o 5 let kratší. S tím souvisí i počet sebevražd na 100 tisíc obyvatel, který se u nás pohybuje okolo 12 lidí, zatímco v Rusku je to 18 lidí. Počet vězňů v ruských věznicích je téměř dvaapůlkrát větší než u nás. Naprosto děsivý je počet vražd na 100 tisíc obyvatel. V Čechách je to 0,75 osob a v Rusku 11,31 osob!

Lidé by měli více dávat na fakta než na dojmy a poplašné zprávy ze Sputniku a Aeronetu. Možná bychom se pak v diskuzích na sociálních sítích dočítali méně bludů a více faktů.

A zde je 25 důvodů, proč nemít rád Rusko a Rusy.


Komentáře