25 důvodů, proč nemít rád Rusko a Rusy – G.cz
Vyhledávání

25 důvodů, proč nemít rád Rusko a Rusy

Nemusíte být politolog, aby vám ta divná východní země vadila. Čteme Dostojevského, Bábela a Zamjatina. Všechno ostatní ale v Rusku stojí za starou bačkoru. Snad s výjimkou pelmeňů...

Dirk Diggler
Dirk Diggler 15.4.2015, 12:00

Někdo má rád Ameriku, druhý Německo, třetí Rusko… To je v pořádku, jsme přece demokraté. Poslední dobou se ale v Česku cpe do popředí skupina lidí, kteří milují Rusko tak nějak jinak, jakoby „profesionálně“. Třeba Jiří Vyvadil nebo Miloš Zeman, kteří Moskvě doslova lezou do zadku. Jsou navedení, nebo jen hloupí? Abychom jejich nekritické nadšení vyvážili, přehledně shrnujeme, co všechno je v Rusku špatného.

1. Komunismus

Zrůdnou totalitní ideologii Rusové (respektive Sověti) rozšířili v šestině světa. Podle většiny historiků tím mají na svědomí asi 75 milionů lidských životů. Nacismus a fašismus zabil dohromady „jen“ 25 milionů.

2. Okupace

V srpnu 1968 k nám vtrhli, povraždili 108 Čechů a tisíce jich zranili, a pak se nám tu dvacet let roztahovali. Nacvičili si to v lednu 1940 ve Finsku, v říjnu 1956 v Maďarsku, v květnu 1945 u nás… „Osvobození Československa od nacismu“ bylo ve skutečnosti jen zabrání území. Jednu okupační mocnost vystřídala jiná, aby nám vnutila svou představu světa. Kdyby nás v květnu 1945 místo Rusů osvobodili Američané, nebyl by únor 1948 a nástup komunismu. To samé se opakovalo v Pobaltí, v Afghánistánu…

3. Znásilňování a krádeže

V květnu 1945 ani v srpnu 1968 se u nás Rusové rozhodně nechovali v rukavičkách. Tehdy u nás zdomácněla ruská fráze „Davaj časy!“ (Dej sem hodinky).

4. Ekologické škody

Když sovětští okupanti v červnu 1991 definitivně odtáhli z Československa, zůstaly tu po nich neuvěřitelná zvěrstva. Celkové pohledávky byly tehdy odhadnuty na patnáct miliard korun (v tehdejších cenách). Jen čištění půdy ve vojenských prostorech, nasáklé ropnými látkami, stálo do roku 2010 1,4 miliardy korun. Moskva z toho nikdy neuhradila ani korunu.

5. Východní despocie

V Rusku de facto nikdy neproběhly demokratické volby. Ta země je východní despocie, kde nefungují západní politické mechanismy. Média v podstatě řídí stát, politická opozice je pronásledována…

6. Nevíra ve vlastní zemi

Rusové, kteří mají peníze, z Ruska utíkají a žijí v západní Evropě. Své peníze převádějí do zahraničních bank, své děti dávají studovat na cizí školy. I Putinova dcera Marie až donedávna žila v Haagu. Jak máme Rusům věřit, když sami nevěří své vlastní zemi?

7. Nekvalitní zboží

Každý chce japonskou elektroniku, švýcarské hodinky, americké nástroje, francouzské oblečení… Ale kdo chce co z Ruska? Za orientální země nic pořádného neprodukuje, pokud nepočítáme ruskou zmrzlinu, sušené ryby, cedrové oříšky ze Sibiře a med z Altaje.

8. Obludná estetika

Ruské oblečení, ruská auta, ruské domy, ruská města, to všechno je nevkusné.

9. Špatné mezilidské vztahy

Rusové se k sobě navzájem chovají velmi neohleduplně. Na silnici neplatí žádná pravidla a v ruské společnosti si vás jako cizince nikdo nevšimne. Jsou to prostě nevychovaní barbaři a ignoranti.

10. Naivita

Rusové žijí v představě, že se mají nejlíp na světě. Věří propagandě, podle které je to všude jinde horší.

11. Omezenost

Většina Rusů si myslí, že Putin je férový chlap. Věří mu i přesto, že sám sebe usvědčil ze lži. Tvrdil, že na Krymu nejsou ruské jednotky, a o rok později přiznal, že tam byly. Prostě lhář a podvodník.

12. Velmocenská arogance

Řada Rusů si dodnes myslí, že když nás v květnu 1945 „osvobodili“, Česká republika jim „patří“. Považují nás za sféru svého vlivu.

13. Buranství

Rusové se neumějí chovat. Jsou hluční, vlezlí, agresívní, panovační, povýšení… Trávit s nimi dovolenou ve společném hotelu je peklo. A navíc se neumějí oblékat. Jít na večeři v teplácích Adidas je známkou stepního nevkusu.

14. Chování k ženám

Rusové jsou v tomto směru horší než muslimové. Žena dře v domácnosti, muž se válí na gauči zlitý vodkou…

15. Totalitní církev

Na rozdíl od západních zemí v Rusku neproběhla obdoba tzv. boje o investituru mezi mocí světskou a církevní. Ruská pravoslavná církev je proto stále těsně provázána s politikou a veřejným životem. Kněží se míchají do kdečeho a ruský patriarcha má moc skoro jako Putin.

16. Pronásledování menšin

O 4% „sňatcích“ a adopcích dětí se dá diskutovat, ale v Rusku je to jiný level. Ta země zamrzla někdy před sto lety a homosexuály otevřeně pronásleduje a šikanuje. A jak se Rusové chovají k obyvatelům Kavkazu, ke krymským Tatarům nebo k Židům?

17. Chlastání

Nic proti alkoholu, ale už od rána, pořád a ještě k tomu velké „lampy“ vodky? V Rusku nejde o kultivované pití vína nebo piva jako třeba ve Francii nebo v Česku. V Rusku se prostě chlastá do němoty. Vodka je tam povinná skoro jako podání ruky.

18. Přehnaná dotykovost

V civilizovaných zemích si cizí lidé podávají ruce, ale v Rusku se objímají a líbají. V muzeích a galeriích Rusové všechno otlapkávají, i když tam visí jasný zákaz.

19. Nerespektování pravidel

Nesmí se někde fotit? Rus fotit bude. Není slušné v divadle nebo kině mluvit během přestavení? Rus tam bude nahlas telefonovat. Nesmí se někde kouřit? Rus si tam zapálí. Tvoří se někde fronta? Rus všechny předběhne a odstrčí, jen aby byl obsloužen první. Je někde bufet nebo raut? Rus si bude cpát šunku do kapes a odnášet si lahve džusu na pokoj.

20. Stepní politika

V říjnu 1960 se na Valném shromáždění OSN v New Yorku rozčílil tehdejší první tajemník Komunistické strany Sovětského svazu Nikita Chruščov. Zul si botu a začal s ní bušit do stolu. Takhle se nechová politik, ale pitomec ze stepi.

21. Provokování

Ruská letadla a ponorky dnes stále častěji pronikají do vzdušného prostoru a výsostných vod západních zemí. Zkoušejí, co si mohou dovolit.

22. Nevyrovnání se s minulostí

Spousta Rusů dodnes oslavuje Stalina – asi největšího masového vraha všech dob.

23. Otrokářství

Po konci 2. světové války Sověti z dobytých území (včetně Československa) unášeli naše občany na práci. Otroků byly desítky tisíc a většina z nich se nikdy nevrátila.

24. Vraždy politických odpůrců

Příkladem je třeba Stalinův oponent Lev Trockij umlácený v roce 1940 v exilu agentem sovětské NKVD.

25. Debilita a trapnost pohádky Mrazík

K tomu už snad není třeba nic dodávat. Viz zde:

Anketa

Jste pro, aby česká vláda Jiřímu Vyvadilovi a Miloši Zemanovi koupila jednosměrnou letenku do Moskvy?

Anketa se načítá...

A TADY máte 10 věcí, které holky vědí o hokeji.

Podobné články

Doporučujeme

Další články