fb pixel Rudá Marta, Paroubek a další fosílie letošních senátních voleb, na které by bylo lepší zapomenout – G.cz
Vyhledávání

Rudá Marta, Paroubek a další fosílie letošních senátních voleb, na které by bylo lepší zapomenout

Kandidátka KSČM Marta Semelová. Dostane David Rath zase vajíčkem? Pořád lepší než sedět. Kandidát SPD Ladislav Jakl. Zde bez koňského ohonu. + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Kdo půjde na podzim volit do Senátu, bude mít velmi pestrý výběr. Tedy alespoň v některých obvodech. Do senátních voleb podaly přihlášky opravdu výrazné osobnosti. Tradičně se zapojili umělci, novináři a akademici, zájem o senátorské křeslo mají i neúspěšní prezidentští kandidáti a politické vykopávky, které to chtějí zkusit znovu. U poslední jmenované skupiny doufáme, že se jim to nepovede. Nabízíme přehled, kdo všechno se to dere do Senátu - pro čest, slávu a ještě možná imunitu.

Václav Roman
Václav Roman 16.8.2018, 12:23

1. Česká suverenita - David Rath

Vášnivou debatu rozvířila kandidatura bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha, ve své době jednoho z nejvýznamnějších politiků sociální demokracie, který je nepravomocně odsouzený za korupci. Tomu jde nejspíše o tu imunitu, kterou by po zvolení získal. Do Senátu kandiduje v Litoměřicích, kde se v poslední době hodně zdržoval. V tamní vazební věznici strávil 18 měsíců. Jana Volfová, předsedkyně České suverenity, za kterou lékař Rath kandiduje, říká, že je třeba ctít presumpci neviny. Předseda STAN Petr Gazdík věří, že voliči na Litoměřicku budou rozumní. No, snad ano.

2. SPD - Ladislav Jakl

Tomio Okamura se sice nechal slyšet, že Senát je třeba zrušit, přesto poslal kandidáty do všech 27 obvodů. Nejspíše chce mít v horní komoře Parlamentu svého trojského koně. Jedním z nich má být i "pán s koňským ohonem", jak Ladislava Jakla častoval profesor z bostonské univerzity Igor Lukeš, když jej v pořadu Události, komentáře vyvedl svými názory z míry. Někdejší poradce prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl kandiduje v senátních volbách na Praze 2. Podporu mu vyjádřil poslanec Václav Klaus ml. (ODS), což u občanských demokratů způsobilo poprask, neboť v tomto senátním obvodu budou mít vlastního kandidáta. Tím je herec Vladimír Kratina.

3. KSČM - Marta Semelová

Voliči na Praze 12 mohou vrátit do velké politiky tzv. Rudou Martu, která je známá svými stalinistickými názory na politický proces s Miladou Horákovou. Dále také třeba odmítla, že obsazení Československa v roce 1968 bylo okupací. Podobných výroků vypustila tato soudružka z úst už hodně. V posledních volbách do Poslanecké sněmovny byla lídryní KSČM v Praze, ale mandát nezískala. Je také kandidátkou na pražskou primátorku.

4. Nezávislý - Jiří Paroubek

Mezi kandidáty na senátora je také bývalý premiér Jiří Paroubek, kterého když vyhodíš dveřmi, vrátí se ti oknem. Předsednictvo jeho bývalé ČSSD jej nepodpořilo, tak kandiduje jako nezávislý. Tentokrát na Ostravsku. Muž, který je odhodlán schvalovat zákony třeba s Marťany, vystoupil z ČSSD v říjnu 2011 a založil stranu LEV 21 (Národní socialisté - levice 21. století), která však ve volbách neuspěla. V roce 2014 se Paroubek stáhl do ústraní s tím, že se bude věnovat rodině, podnikání, akademické činnosti a veřejně prospěšným činnostem. Teď to vypadá, že ho to po čtyřech letech přestalo bavit. Takže plnou parou back.

5. Nezávislý - Josef Dobeš

Po nejvyšších politických kruzích se zastesklo také Josefu Dobešovi, ministru školství Nečasovy vlády. Má vystudovaný obor psychologie a jako psycholog pracoval s vězni v Praze na Pankráci. Kandiduje ve stejném obvodu jako David Rath, na Litoměřicku. Spoluzakladatel strany Věci veřejné Josef Dobeš podal přihlášku jako nezávislý. Svého času sklidil hodně kritiky, například kvůli kontroverzní spolupráci s kandidátem Národní strany Ladislavem Bátorou. Kvalitní kandidát, vskutku.

A zde čtěte o harvardské kauze aňáckého primátorského kandidáta Petra Stuchlíka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články