fb pixel Ručníkový den jako pocta Douglasu Adamsovi: Stopařův průvodce po galaxii nám ukázal důležitost osušky – G.cz
Vyhledávání

Ručníkový den jako pocta Douglasu Adamsovi: Stopařův průvodce po galaxii nám ukázal důležitost osušky

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Ručníkový den je záležitost, kterou si každý rok 25. května připomíná řada fanoušků sci-fi a kvalitního britského humoru. Ve Stopařově průvodci po galaxii z pera Douglase Adamse totiž jasně stojí, že ručník je dost možná ta nejdůležitější věc, kterou můžete – a měli byste – mít u sebe.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 25.5.2020, 12:53

Máte u sebe svůj ručník?

Ručník je to nejpotřebnější, co s sebou musí každý vesmírný stopař mít – to vědí fanoušci kvalitní literatury a především Douglase Adamse. Jeho kultovní sci-fi série Stopařův průvodce po galaxii dala vzniknout možná trochu bizarnímu, ale v podstatě milému speciálnímu dni, který se mezinárodně slaví již řadu let.

Ručníkový den, původně Towel Day, je neformální mezinárodní svátek připadající na 25. květen. Poprvé proběhl 25. května 2001, dva týdny po spisovatelově smrti. V roce 2010 vznikla petice, jejímž cílem bylo přemluvit Google, aby speciální den vždy připomínal skrze svůj Google Doodle, nebo aby nabízel vyhledávání ve vogonštině. Ještě v roce 2014 pod ní byly skoro 4 tisíce podpisů, dnes už ale její oficiální webovky nefungují. Škoda, protože i Češi mají Ručníkový den rádi, v Praze a Brně se pořádají pravidelné srazy „stopařovských“ nadšenců.

Podle Stopařova průvodce po galaxii je ručník multifunkčním vynálezem, který vám pomůže ven z mnoha nesnází. Můžete se do něj zabalit, když poskakujete napříč chladnými měsíci planety Jaglan Beta, můžete na něm ležet na plážích Santraginu V, můžete na něm spát pod hvězdami na pouštní planetě Karkrafúnu, můžete jej použít jako plachtu, můžete jej namočit a použít pro boj zblízka, také si do něj můžete zabalit hlavu, abyste nevdechli jedovaté pachy žravé obludy Blátotlačky z Traalu – a mnoho dalšího!

Musíte uznat, že nejen vesmírný průzkumník, ale i „obyčejný“ člověk na obyčejné Zemi dokáže pro takový ručník najít řadu různorodých praktických využití. Mějte ručník vždy při sobě a úroveň vašeho stresu a úzkosti z toho, co by se mohlo stát, klesne o 50 %.

Černý Ford

Stopařův průvodce po galaxii patří ke klasikám komediální sci-fi literatury. Kombinace fantaskních kosmických světů a typicky suchého britského humoru dělá z pětidílné knižní série četbu vhodnou jak pro děti, tak dospělé, a právě proto je možná tak populární. Vlastně se docela hodí přirovnání k tzv. pratchettovkám. Stopařův průvodce po galaxii je přesně tím typem knihy, ke kterému se člověk vždy rád vrátí, když je mu smutno nebo se smrtelně nudí.

Není tedy divu, že si dílo vysloužilo filmovou adaptaci, ale nebylo to hned. Film byl 20 let ve stádiu, které se pracovně nazývá „Development Hell“. Poprvé se o projektu „Stopařův průvodce – film“ začalo mluvit v roce 1982 a Forda Prefecta v něm měl ztvárnit buď Bill Murray, nebo Dan Aykroyd. Pak ale chlapci vymysleli Krotitele duchů a od Průvodce upustili. Další zajímavosti o snímku, který měl nakonec premiéru až v roce 2005, najdete v následující galerii:

Forda si tu zahrál Yasiin Bey, což vám možná nic neřekne – lepší bude představit ho jako Mos Defa. Obsazení afroamerického herce, především ale hudebníka, tehdy vzbudilo mírnou kontroverzi, neboť v knize není ani zmínka o tom, že by byl Ford černoch. Protože na tom hrozně záleží, že ano... No, nic. Pozemšťana Arthura Denta ztvárnil Martin Freeman a Zafoda Bíblbroxe skvělý Sam Rockwell. Zdaleka nejvíc si divák ale užije depresivního robota Marvina, kterého si ve speciálním kostýmu navlečený zahrál Warwick Davis.

Podobné články

Doporučujeme

Další články