fb pixel Rozpad KSČM v dohledu: Vymírání komunistů doprovází i špatné hospodaření strany – G.cz
Vyhledávání

Rozpad KSČM v dohledu: Vymírání komunistů doprovází i špatné hospodaření strany

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Komunisté by sice měli hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, jak odjakživa hlásají, jenže současná KSČM těmto vizím tak úplně neodpovídá. Komunistická strana Čech a Moravy totiž v roce 2018 hospodařila se ztrátou, která se pohybuje okolo částky 20 milionů korun, ačkoliv příjmy strany byly zhruba 140 milionů Kč. Za vším jsou nižší příspěvky kvůli znatelně horším výsledkům ve volbách v posledních letech.

Martin Miko
Martin Miko 30.3.2019, 19:39

Komunisté vymírají a prodělávají

Komunisté si po loňských volbách všimli, že tak trochu vymírají, což se znatelně podepsalo i na jejich volebních výsledcích, což se pochopitelně logicky odrazilo i na hospodářské ztrátě, která by se za rok 2018 měla pohybovat okolo 20 milionů korun. KSČM by si však měla utáhnout opasky i pro příští roky, protože trend ve vymírání komunistů nebo jejich přebíhání ke hnutí ANO bude i nadále pokračovat. Když holt někdo zaspí dobu, tak se nemůže divit, že věci dopadají tímto způsobem. Už na podzim 2018 však vedení KSČM prohlásilo, že se chystá na generační obměnu, která je zapotřebí. Jiří Dolejš (KSČM) sliboval, že se ve straně na krajské i centrální úrovni začnou objevovat nadějní třicátníci, avšak jestli se tak stalo, netušíme.

Vzpomeňme na volební kandidátky z komunálních voleb v loňském roce, když například na Praze 4 byl věkový průměr, který přesahoval 80 let, což rozhodně dobré jméno straně nedělá.

KSČM na tom však prý není tak zle, protože disponuje rezervami z minulých let. Českému rozhlasu sdělil místopředseda KSČM pro ekonomiku Václav Orth, že je strana zabezpečená a má v plánu zvýšit ceny pronájmů z budov, které strana vlastní a rovněž hodlá ušetřit na mzdách svých zaměstnanců. Strana byla v roce 2017 v zisku 23,4 milionu korun, takže to pro ni není žádný oheň na střeše není.

S podobnými problémy se potkalo v minulosti i současnosti více stran. Kromě ČSSD se něco podobného stalo i TOP 09, která rovněž obdržela znatelně nižší příspěvky od státu za volby.

KSČM si však slibuje, že by mohla uspět ve volbách do Evropského parlamentu. V případě, že by se opakoval trend z voleb do sněmovny, nemusel by se do Europarlamentu dostat žádný komunista, což by bylo pro stranu opět ztrátové.

A zde najdete jednoduchý průvodce brexitem, který vám vysvětlí současnou situaci.

Podobné články

Doporučujeme

Další články