Buďte pilní jako včelky nebo mravenečci, to vám dost možná rodiče říkali, když jste byli malí. A při výletě v lese neopomněli ukázat mraveniště, ve kterém se to jenom rojilo. Jenže to je podle všeho tak trochu podvod. Mravenci to totiž mají stejně jako my - pár jedinců se snaží a zbytek se fláká.
Vědci zkoumali pět oddělených kolonií mnohokrát denně po dobu šesti týdnů a přišli na to, že 71,9 % mravenců minimálně v polovině případů nepracovalo, z toho celá čtvrtina nepracovala v žádném ze zkoumaných segmentů (ano, v tomhle směru nás trochu předbíhají).
Jen necelá tři procenta mravenců makala za každých okolností. To jsou ti naivní dříči, kteří netuší, že to v hierarchii mraveniště nemají šanci kamkoliv dotáhnout, protože všechno je předem dané. Laboratoř samozřejmě zahrnula i segmenty tzv. pohotovosti, kdy kolonie jako celkem reaguje na nějaký podnět (potrava, nepřítel). Proč se tedy i v případě poplachu celá čtvrtina pozorovaných jedinců fláká?
Důvodů může být hned několik - mravenci mohou být příliš mladí nebo příliš staří, než aby byli k užitku. Druhou, velmi pravděpodobnou variantou je, že celá kolonie běží v tzv. optimálním stavu a spotřebovává jen tolik energie, kolik je schopna v danou chvíli vyprodukovat. Proto jsou někteří mravenci na nuceném opušťáku, protože v klidu vyžadují méně žrádla a méně všeho ostatního.
Ponaučení, které z toho plyne? Nic není černobílé, takže až vám příště budou říkat, že jste pilný jako mraveneček, odkývejte to, abyste mohli zalézt zpátky do kanceláře a pustit si třeba desetiminutový sestřih největších moderátorských failů na YouTube.
Tady je, abychom vám tu práci ještě víc ušetřili:
Pokud zase spíláte nad tím, co vědci zjistili, určitě vás pobaví tenhle článek.