fb pixel Recyklované věci nejsou méněcenné, naopak jsou osobité a kvalitní, říkají studentky Míša a Radka o svém projektu – G.cz
Vyhledávání

Recyklované věci nejsou méněcenné, naopak jsou osobité a kvalitní, říkají studentky Míša a Radka o svém projektu

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Netajíme se tím, že nechceme přinášet jen negativní informace, kterých je v letošním roce podle našeho názoru, a asi se na tom vlastně všichni shodneme, nějak zbytečně moc. Navíc jsou Vánoce a ty si o něco pozitivního přímo říkají. A nemyslíme tím rozhodně test na koronavirus. Přečtěte si rozhovor se dvěma studentkami Michaelou Ondrákovou a Radkou Hrejzkovou, které se i v této divnodobě rozhodly nesedět s rukama v klíně a rozjely svůj vlastní projekt. Dávají šanci věcem "z druhé ruky" dělat radost dál!

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 21.12.2020, 11:44

Míša a Radka jsou dvě mladé dámy, kterým nestačí "jen" studovat. Stejně tak je nebaví sedět v koutě a čekat, co přijde samo. Obě si jsou vědomé toho, že již dávno neplatí ono: "Sedávej panenko v koutě, budeš-li hodná, najdou tě." Rozhodli jsme se přinést vám s nimi rozhovor, představit jeden zajímavý projekt a možná vám vlít i trochu dobré nálady do žil. Protože na rovinu, nadšení holek a také odvaha, se kterou do svého projektu šly, je nakažlivé. A co nyní teď všichni potřebujeme? Právě elán, optimismus a také naději a víru, že svět se i přes své aktuální divnosti nepřestal točit tím správným směrem.

Realizujeme svůj sen

Kdo se skrývá za RECY VĚCI? Řekněte nám něco taky trochu o sobě.

Jmenujeme se Míša a Radka a jsme dvě vlastně docela normální holky. Studujeme VŠE v Praze a jsme podnikavé duše. Cestujeme, pracujeme, dobrovolničíme, řešíme, hřešíme, tvoříme... Hlavně děláme věci, co nás baví a jednou z těch aktivit je náš projekt RECY VĚCI.

Naše cesty svedl dohromady právě studentský spolek a naše záliba v udržitelném směru života.

Jak se zrodily RECY VĚCI a kdy?

Projekt RECY VĚCI se zrodil na začátku léta 2020, kdy jsme si obě zařizovaly a dekorovaly svoje domovy. Obě se snažíme hledat v našich životech udržitelnější řešení, a tak jsme ho hledaly i v tomto případě. No a jednohlasně jsme se shodly, že nám tu sakra chybí nějaká pořádná, výběrová a moderně provedená platforma právě s dekoracemi a vybavením do domácnosti z druhé ruky. A tak jsme nemeškaly a začaly takové místo tvořit, což nám dalo obrovskou příležitost zlepšit povědomí o second-handových věcech. Častokrát je totiž na věci z druhé ruky pohlíženo jako na něco "méněcenného" s čímž nesouhlasíme. Ba naopak, jsou to dost často kvalitnější a osobitější kousky než všechno, co jsme si v konfekčních obchodních řetězcích navykli kupovat. Jak jednou jeden moudrý člověk řekl, "One man's trash is another man's treasure" (co je pro jednoho odpad, pro druhého může být pokladem).

Bylo těžké nápad uvést do života?

No, představte si dvě studentky, které se na základě svých snů, rozhodnou začít podnikat. Už jenom vytvořit si svůj projekt byla velká výzva. Musely jsme se naučit spoustu věcí od zmáknutí české byrokracie až po sestavení e-shopu. O nápadu jako takovém jsme ale měly docela jasnou představu a hlavně jsme do všeho měly neskutečné zapálení. Tudíž jsme RECY VĚCI přivedly na svět s úsměvem na tváři a odhodláním poprat se se vším, co nám přijde do cesty.

Co se ukázalo jako nejobtížnější?

Nejobtížnější bylo asi vymyslet takový koncept, který by lidem ukázal second-hand ve správným světle. Abychom toho dosáhly, potřebovaly jsme ty věci "obrandovat", dát jim tu péči a vdechnout duši. Samotný proces ale pro nás upřímně těžký vůbec nebyl. Zamilováváme se totiž prakticky do každého kousku, který vybíráme a to se pak tvoří jedna báseň.

Zaskočilo vás něco s čím jste nepočítaly?

Člověk si celkově nedokáže představit, jaká kvanta práce a drobných úkolů ho čekají, když začíná podnikat. Nikdy se určitě nedá připravit na vše, s tím jsme ale tak nějak počítaly. Jen jsme prostě musely kolikrát vykročit ze své komfortní zóny a kousnout se, abychom došly k vysněnému výsledku..

Se starožitnictvím si nás nespletete

Kdo se u vás najde? Kdo je vlastně tou správnou cílovou skupinou?

V podstatě každý, koho baví výjimečné a originální věci. Každý, kdo by chtěl mít domov vyzdobený jinak. A taky každý, koho baví udržitelnost a dává mu smysl dávat věcem nový život (což je i naším mottem).

Většina našich zákazníků jsou ženy, které obecně mají tendenci šňořit svoje domovy více. Ale i pánové si u nás přichází na své. Kromě dekorací, váz a nádobí prodáváme totiž např. i půllitry a popelníky.

Nemůžou si vás zákazníci splést a klasickým antikvariátem nebo starožitnictvím?

Náš sortiment tvoří jak starší výjimečné unikáty, tak i moderní a téměř nové kousky. Vybíráme hlavně věci, které jsou jiné, svěží a v moderním interiéru vyniknou.

A tak si myslíme, že by si nás nikdo se starožitnictvím splést neměl. Náš přístup, prezentace i poselství jsou totiž trochu jiné. Celkově se snažíme naše kousky dostat ke skupině lidí, která by tradičně starožitnictví nenavštívila.

Podle čeho a jak hledáte sortiment? Chcete ho nadále rozšiřovat?

Sortiment se snažíme mít široký v rámci interiérových doplňků. Samozřejmě máme limity a to podle toho, co nám druhá ruka právě nabízí. Snažíme se vybírat všemožné styly a to od minimalistických skleněných kousků až po pestrobarevné a kreativní keramiky. Chceme hlavně, aby RECY VĚCI lidi bavily. Aby dostávali kvalitu, originalitu a ještě k tomu mohli mít dobrý pocit ze zodpovědné koupě.

Rozšiřovat sortiment i působení bychom určitě chtěly. Jakým směrem se vydáme, to ukáže čas.

Poslední slovo ještě neřekly

Spolupracujete napřímo i s českými výtvarníky a designéry?

Už od začátku jsme nad touto možností přemýšlely a upřímně nás taková aktivita hodně láká. Líbí se nám propojení našeho konceptu se scénou umělců a designérů a myšlenka povýšit tak "použitou věc" na "umělecký skvost". Máme dokonce už i odložené kousky, které čekají na svou proměnu. Ale na jakou konkrétní, to nebudeme prozrazovat. Nechte se překvapit. (smích)

Narazily jste na nějaký skutečný "poklad?" Lidé občas mívají doma právě poklady, o kterých nemají ani tušení.

Na naší cestě s RECY VĚCMA se učíme rozeznávat ty více, ale i méně cenné kousky. Za těch pár měsíců našeho působení se nám už samozřejmě párkrát stalo, že jsme našly skutečný sběratelský skvost. Naším cílem ale není hledat tyto hodnotné poklady. Ty bychom zařadily spíše do toho starožitnictví.

Myslíte si, že se Češi rádi zbavují věcí a nahrazují je novými nebo jsme spíše "sběratelé" a "hromaditelé?"

Na tohle je strašně těžké odpovědět, nebo my vlastně asi nevíme, jaká odpověď je správná. Obecně vnímáme, že se lidé uchylují spíše ke koupi nových věcí. Je to logické, v dnešní době je to ta jednodušší a hlavně rychlejší cesta. A jestli je pak hromadí, to už není v našich silách odpovědět.

Kde vidíte svůj projekt za pět let?

Líbilo by se nám udělat komunitu podobně smýšlejících lidí a šířit naše myšlenky i dál, za její hranice. Rády bychom se spojily i s ostatními projekty a vytvořily tak jedno velké komplexní místo s přesahem. Nápadů máme opravdu hodně, ten pravý kolotoč ale chystáme až za pár let, až nabereme zkušenosti a dokončíme školu.

Díky za rozhovor a hodně štěstí!

Tak co? Že jsme se nespletly? Jsou mladé a mají tah na branku. A neváhaly jít si za svými sny pandemie, nepandemie. Víc takových mladých nadšenců, kteří se snaží nerezignovat a fungovat. Budou teď vážně setsakra třeba napříč všemi lidskými činnostmi. Máte někoho takového ve svém okolí? Napište nám o něm.

Podobné články

Doporučujeme

Další články