fb pixel
Vyhledávání

Putin glorifikuje okupanty a vrahy

Pokud ruský prezident v Budapešti opravdu položil věnce, měli by mu je Maďaři rozkopat.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 18.2.2015, 12:37

Ruský prezident Vladimir Putin položil při návštěvě Budapešti věnec u pomníku sovětským vojákům, kteří přišli o život během potlačování protikomunistického povstání v roce 1956. Napsaly to zpravodajské weby, ovšem se slůvkem „údajně“. Zpráva ale vypadá celkem pravdivě už proto, jak neurvale se Putinova říše v posledních letech chová. Útok na Krym, glorifikace Stalina, harašení zbraněmi, silná slova – to všechno zapadá do obrazu agresivní imperiální mocnosti s dobyvačnými sklony.

Nepřekvapilo by nás tedy, kdyby Putin v Maďarsku skutečně – a ne jen „údajně“ – glorifikoval vrahy, okupanty a agresory. Jinak se totiž 772 padlým sovětským vojákům říct ani nedá. V říjnu 1956 „Rusáci“ pozabíjeli 2652 Maďarů a 19 226 jich zranili (někteří historici ale počet obětí odhadují až ve statisících). Stalo se tak v rámci „potlačení kontrarevoluce“, jak Sověti oficiálně označovali ozbrojený zásah proti maďarským zastáncům svobody a demokracie. Maďarům se tehdy prostě nelíbilo, že se jim v zemi roztahují sověti a domácí komunisté. Vystoupili proti totalitě, načež sovětská armáda povstání doslova zmasakrovala.

Historie odsoudila sovětskou agresi v říjnu 1956 úplně stejně, jako odsoudila i sovětské přepadení Československa v srpnu 1968. Okupanti u nás tehdy pozabíjeli 108 Čechů a 500 jich zranili. O život přitom přišlo 96 Sovětů. Co by jim slušelo víc? Oslavný věnec od Putina, nebo plivnutí na hrob od kteréhokoli Čecha?

Nabízí se i srovnání maďarských událostí s jiným povstáním, které v dubnu 1943 vypuklo ve varšavském ghettu. Tam předtím nacisté nastrkali 380 000 polských Židů a plánovali je postupně pozabíjet. Židovská domobrana se ale postavila na odpor. Přesný počet obětí na obou stranách není dodnes znám. Nejčastěji se uvádí, že padlo asi 750 obránců a asi 16 – 300 německých vojáků.

Povstání ve varšavském ghettu je učebnicovým příkladem hrdinského rozhodnutí obětovat raději život než svobodu. Dnes snad nikdo soudný nepochybuje, že tehdy nacisté při ‚dobývání ghetta‘ dostali, co jim právem patřilo. A teď si představte, že by dnes do Varšavy přijel německý prezident Joachim Gauck a položil věnec k pomníku německých vojáků (jako že tam žádný nestojí). Byl by z toho mezinárodní skandál. Ale hlavně je to tak absurdní představa, že by ho to ani ve snu nenapadlo.

Putina ale něco takového napadlo, a navíc to udělal schválně. Věnce v Budapešti byly arogantním gestem, kterým dnešní Rusko říká Maďarům: „Kašleme na vaši historii, kašleme na vaši nezávislost, kašleme na váš boj za svobodu. I po rozpadu komunismu vás stále považujeme za svoje vazaly.“

Takže to řekněme hezky srozumitelně: v říjnu 1956 i v srpnu 1968 byli Sověti okupanti a vrazi. Pokud jim Putin v Budapešti opravdu položil nějaké věnce, měli by je Maďaři rozkopat.

Samozřejmě se proti tomuto článku (a naopak pro včerejší Putinovo ‚gesto‘) zvedne celý šik českých hlasů – nejen pro ně tady máme hned tři užitečné a poučné lekce: první, druhá, třetí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články