fb pixel Ten, který provedl "velký skok pro lidstvo": Unikátní fotografie NASA připomínají vesmírnou procházku Neila Armstronga – G.cz
Vyhledávání

Ten, který provedl "velký skok pro lidstvo": Unikátní fotografie NASA připomínají vesmírnou procházku Neila Armstronga

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Když se před 89 lety v Ohiu narodil malý Neil Armstrong, asi nikdo netušil, že se do historie lidstva zapíše nesmazatelně jednou jedinou větou: „Je to malý krůček pro člověka, ale velký skok pro celé lidstvo“. Mise Apollo 11 je legendární, protože dosáhla zatím nejzazší mety; zdárně přistála na jiném vesmírném tělesu, na Měsíci. Zavzpomínejme na tento fenomenální úspěch nad fotografiemi NASA.

Václav Roman
Václav Roman 5.8.2019, 11:39

NASA na Měsíci

Doslova tehdy Armstrong, první člověk, který stanul na jiném vesmírném tělese, pronesl: "That's one small step for a man, one giant leap for mankind." A měl pravdu. Pro lidstvo to byl skok velmi významný, o čemž ostatně svědčily ohlasy lidí po přistání astronautů zpátky na Zemi. Mimochodem, tuhle speciální procházku tehdy z Modré planety sledovalo 600 milionů lidí.

Projekt Apollo probíhal v letech 1961 až 1972 a jeho hlavním posláním bylo přistání lidské posádky na Měsíci a následný bezpečný návrat. Poprvé se to podařilo právě posádce mise Apollo 11, a to dne 20. července 1969. Tento den se američtí astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin zapsali nesmazatelně do historie.

V následujících letech zanechalo na našem vesmírném souputníkovi stopy ještě dalších pět posádek programu Apollo. Po Měsíci se procházelo celkem 12 pozemšťanů, největší slávu však sklidili ti první dva - Armstrong a Aldrin.

Od ukončení projektu Apollo už na Měsíc a ani na žádné jiné vesmírné těleso lidská noha nevkročila. I když, u příležitosti 50. výročí od takto slavného okamžiku by bylo hezké dočkat se oznámení další podobné mise. Třeba něco přijde, kdo ví. Zatím si můžete projít galerii mise Apollo 11:

A zde si můžete prohlédnout 8 milníků z historie nejslavnější kosmické agentury, kterou NASA bezpochyby je.

Podobné články

Doporučujeme

Další články