Bratři Renové
Je nutné si uvědomit, že vlaky se samozřejmě vykrádaly i před zmíněným přepadením bratry Renovými. Všechny tyto předchozí zločiny však byly vloupáním do stojících vlaků, které stály v depech nebo na nákladových nádražích.
Přínos bratrů Renových do historie zločinu spočíval tedy v tom, že zastavili jedoucí vlak v řídce osídlené oblasti, kde mohli svůj zločin provést, aniž by riskovali zásah zákona nebo přilákání pozornosti zvědavých kolemjdoucích. Ačkoli nový způsob přepadávání vlaků bratrů Renových vznikl v americké Indianě, stal se na Západě rychle velmi populárním.
Železnice jako cíl
Mnoho lupičů, kteří by jinak přepadávali banky nebo dostavníky, zjistilo, že nově budované transkontinentální a regionální železnice na Západě jsou lákavým cílem. S rozkvětem západní ekonomiky vlaky často převážely velké množství hotovosti a vzácných nerostů.
Široké otevřené prostory Západu také poskytovaly vlakovým lupičům spoustu izolovaných oblastí, které byly ideální pro zastavování vlaků, a také spoustu míst, kde se posléze mohli skrývat před zákonem. Některé zločinecké gangy, jako například Divoká banda Butche Cassidyho, zjistily, že vykrádání vlaků je tak snadné a výnosné, že se na nějakou dobu stalo jejich zločineckou specialitou.
Vlakové loupeže
Majitelé železnic však nehodlali sedět se založenýma rukama a nechat Cassidyho nebo jiné bandity volně plenit jejich vlaky. K jejich zděšení potenciální vlakoví lupiči stále častěji zjišťovali, že hotovost a drahé kovy ve vlacích jsou dobře chráněny v masivních trezorech hlídaných po zuby ozbrojenými strážemi.
Některé železnice, jako například Union Pacific, dokonce začaly přidávat speciální skříňové vozy určené pro přepravu strážných a jejich koní. V případě pokusu o loupež mohli tito muži nejen ochránit cennosti ve vlaku, ale také rychle nasednout na koně a pronásledovat prchající lupiče s předpokladem, že tím definitivně ukončí jejich zločineckou kariéru. Koncem 19. století se tak vlakové loupeže stávaly stále obtížnější a nebezpečnější zločineckou profesí.
Gang bratří Renových se rozpadl v roce 1868, když bylo deset členů zlynčováno davem. Bratři Renové byli ztvárněni v několika filmech, včetně filmového debutu Elvise Presleyho ve snímku Love Me Tender (1956).
Zdroj: History, Wikipedia