fb pixel Šerif Hickok se se zločinci nepáral: Byl obávaný Divoký Bill až příliš divoký? – G.cz
Vyhledávání

Šerif Hickok se se zločinci nepáral: Byl obávaný Divoký Bill až příliš divoký?

Zdroj: Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=124500

Těsně po půlnoci 27. září roku 1869 zareagoval šerif okresu Ellis Divoký Bill Hickok, známý jako Divoký Bill, se svým zástupcem na hlášení, že tamější výtržník Samuel Strawhun a několik jeho opilých kumpánů demoluje pivní saloon Johna Bittera v Hays City v Kansasu. Když Hickok dorazil a nařídil mužům, aby přestali, Strawhun se na něj otočil a Hickok ho bez zaváhání střelil do hlavy. Strawhun okamžitě zemřel, stejně jako vzpoura, kterou se snažil v saloonu rozdmýchat.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 29.9.2023, 15:11

James Butler Hickok

Právě takové byly nepříliš zdrženlivé metody Divokého Billa při vymáhání práva. James Butler Hickok, proslulý svou zručností s pistolí a ledovým klidem pod palbou protivníků, se zpočátku zdál být ideálním mužem pro funkci šerifa v okresu Ellis v Kansasu.

Dobří lidé města Hays City byli již unaveni divokými rvačkami a destruktivním chováním opilých lovců bizonů a vojáků, kteří každou noc obsazovali jejich město. Doufali, že slavný „Divoký Bill“ dokáže obnovit klid a pořádek, a koncem léta 1869 ho zvolili prozatímním šerifem okresu.

Divoký Bill

Vysoký, atleticky stavěný Hickok s vlasy po ramena a dlouhým knírem působil impozantně a jeho pověst smrtícího střelce, ovládajícího zbraně dokonale oběma rukama, často stačila k tomu, aby udržel na uzdě mnoho potenciálních narušitelů zákona. Jak později vzpomínal jeden z navštěvujících kovbojů, Hickok stál „zády ke zdi a díval se pronikavým pohledem pod hustým obočím na všechno a všechny – jako starý rozzuřený býk“.

Když však Hickok začal uplatňovat agresivnější metody prosazování pořádku, někteří občané Hays City si kladli otázku, zda jejich nový lék není horší než nemoc, kterou měl léčit. Krátce poté, co se stal šerifem, Hickok nemilosrdně zastřelil agresivního vojáka, který se bránil zatčení – muž druhý den zemřel.

Šerif bez lítosti

O několik týdnů později Hickok zabil zmiňovaného výtržníka Strawhuna. Ačkoli jeho brutální způsoby byly nesporně účinné, na mnoho občanů Hays City neudělalo příliš velký dojem, že po pouhých pěti týdnech ve funkci považoval za nutné zabít ve jménu zachování míru již dva muže.

Během řádných listopadových voleb později téhož roku vyjádřili občané svou nespokojenost a Hickok prohrál se svým zástupcem 144:89. Ačkoli Divoký Bill Hickok později zastával další funkce v oblasti prosazování práva na Západě, jeho první pokus o funkci šerifa trval pouhé tři měsíce.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články