fb pixel První shoda hnutí ANO s Kalouskem! Státní dluhopisy pro veřejnost vítám, míní nejnenáviděnější český politik – G.cz
Vyhledávání

První shoda hnutí ANO s Kalouskem! Státní dluhopisy pro veřejnost vítám, míní nejnenáviděnější český politik

Ačkoliv patří Miroslav Kalousek mezi nejneoblíbenější české politiky v Česku, jeho názory a nápady bývají často dobré. Jedním z nich byl nápad vydání státních dluhopisů v roce 2014, když tehdy zastával funkci ministra financí. Nyní se historie opakuje a ministerstvo financí se po čtyřech letech rozhodlo do světa vypustit šestileté spořící dluhopisy pro veřejnost, a to s úrokem kolem 2 %. Není to sice mnoho, ale prý se má jednat o sázku na jistotu.

Martin Miko
Martin Miko 29.11.2018, 13:59

Kalousek doporučuje

Příští pondělí zahájí ministerstvo financí prodej státních dluhopisů, které budou určené pro občany. Budou vydávány se splatností šest let a odhadovaný úrok se bude pohybovat kolem 2 %. Dluhopisy budou vydány ku příležitosti stého výročí od založení Československa a jsou určeny pouze pro fyzické osoby. Minimální hodnota dluhopisu, který si občan bude moct zakoupit je tisíc korun a maximální jeden milion korun českých. Finančníci se však domnívají, že vzhledem k nízkému úroku nebude u veřejnosti velký zájem o tuto investici.

Jedná se o rozumný krok, protože pokud dluh drží nejen zahraniční investoři, ale i domácí občané, přináší to státu větší stabilitu. Čím více dluhopisů upíšou české domácnosti, tím méně si bude stát půjčovat v zahraničí, tvrdí ministryně financí Schillerová.

Objednávka první emise dluhopisů bude probíhat od 3. prosince 2018 do 18. ledna 2019. Emise budou vydávány až od prvního února příštího roku. Následně budou následovat další úpisy a vydání, a to ža do 1. července 2019.

Plán ministryně financí Schillerové (ANO) v podobě myšlenky oprášit spořící státní dluhopisy pro lidi potěšil Miroslava Kalouska (TOP 09), a dokonce se k nápadu Schillerové vyjádřil jako k projektu, který vítá. Zároveň je rád, že na správě státního dluhu mohou nyní mít zisk i české domácnosti, ne jen banky. Kalousek poprvé vydal státní spořící dluhopisy pro občany v roce 2011, tedy v době, kdy působil jako ministr financí.

A zde je 7 zapomenutých českých politiků, na které si už nikdo ani nevzpomene.

Podobné články

Doporučujeme

Další články