Lyže v době kamenné?
Zdá se vám to divné? No, ale je to tak, historie lyžování je skutečně dlouhá. Počátky lyžování sahají až do starší doby kamenné, kdy se lidé snažili zjednodušit si pohyb na sněhu a lov zvěře v arktických a subarktických oblastech. Nejprve si obalovali chodidla kůží různých zvířat, měli tak větší objem nohy a nebořili se tolik do sněhu. Tyto primitivní sněžnice postupem času nahradila dlouhá úzká dřevěná prkna a začaly vznikat první lyže. Existenci primitivních lyží dokládají různé nákresy a rytiny, které archeologové objevili například v severských zemích.
Písemné důkazy o používání jednoduchých lyží, takových, jaké už trochu známe my, pocházejí přibližně z 16. století. Lyže používali vojáci při přesunech či sedláci při práci ve Skandinávii (norské vojenské lyžařské oddíly), ale také ve Velké Británii, Rusku, Polsku, Číně, Koreji, Japonsku i Slovinsku.
Budiž sport
Sportovní disciplínou se lyžování stalo mnohem později, až v polovině 19. století, a to pro nás asi nijak překvapivě ve Skandinávii. Za jeho počátek se považují lyžařské závody v norském Tromsø, které se konaly roku 1843. V historii lyžování je důležitý také norský Telemark, kde probíhaly pravidelné závody v lyžování a byly vyvinuty dva způsoby zatáčení – kristianie a telemark. A vysvětlení pojmu „kristiánky“ je na světě.
První lyžařský klub pak vznikl v dnešním Oslu a o několik let později zde byla otevřena také první lyžařská škola. Následoval rozvoj lyžování v ostatních evropských zemích, který probíhal během devadesátých let 19. století. Mezi první vášnivé lyžaře patřili například hajní a fořtové, ale také financové. Těm všem lyže sloužily nejen jako zábava, ale také jim pomáhaly v práci. Pamatujete si na film Krakonoš a lyžníci, jenž v roce 1980 natočila režisérka Věra Šimková-Plívová a na píseň Pán hor, kterou k němu složil fenomenální Petr Hapka? Připomeňte si tento poetický film o průkopnících lyžování v našich zemích právě díky této skladbě.
Česká stopa
Pro vývoj technik sjezdového lyžování byly a vlastně stále jsou bezpochyby důležité alpské země a jejich školy. Každou lyžařskou školu charakterizoval jiný způsob výuky lyžování a reprezentovali ji také různí závodníci. Právě jejich jízda i technika měla vliv na další působení té které školy. První školou lyžařských technik v Alpách byla tzv. lilienfeldská škola českého rodáka Mathiase Zdarskeho v Rakousku. Mezi významné lyžařské školy patřily především rakouská, švýcarská a francouzská škola, které přišly se snožnou technikou. Francouzská škola zavedla rotační techniku, díky čemuž se jízda na lyžích stala dynamičtější a obratnější. S průlomovou protirotační technikou začala rakouská škola. Vývoj technik lyžování v průběhu času samozřejmě určovali nadále také samotní závodníci.
A začíná se závodit
Lidé jsou tvorové soutěživí, a tak nikoho nepřekvapilo, že se ve sjezdovém lyžování začalo závodit. Za první závod ve sjezdovém lyžování bývá považováno Mistrovství Tyrol, které se jelo roku 1905 v rakouském Kitzbühelu. Důležitým mezníkem v historii lyžování byl rok 1910 a založení Mezinárodní federace lyžování (FIS), která však získala své současné jméno až roku 1924 během 1. ZOH v Chamonix. První závody pod jménem FIS se konaly roku 1929 v Zakopaném, následovaly je další významné sjezdové soutěže, jako např. Lauberhornrennen ve Wengenu.
Roku 1931 došlo k uznání sjezdových alpských disciplín jako samostatného odvětví a jejich zařazení na program Mistrovství světa (1931 Mürren) a také se ze sjezdového lyžování stal olympijský sport (1936 Garmisch - Partenkirchen). V průběhu druhé světové války byl vývoj lyžování v podstatě zastaven. Světový pohár se pak poprvé konal až roku 1967. Největšími událostmi, na kterých dodnes můžeme sledovat závody v lyžování, zůstávají Mistrovství světa, Zimní olympijské hry a Světový pohár.
Tak se teď v klidu podívejte do naší galerie a trochu se projděte i obrazem historie lyžování.