fb pixel
Vyhledávání

První dáma Československa: Charlotte Garrigue Masaryková se zasadila o práva žen

Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain, autor neznámý

Charlotte Garrigue Masaryková, první dáma Československa, se původně nechtěla věnovat naplno veřejné roli. Nakonec však využila svou pozici k podpoře rovnoprávnosti žen. Byla velmi inteligentní a odvážná, a navíc usilovala o to, aby ženy měly ve společnosti stejná práva jako muži. Kdo vlastně byla tato Američanka, která vykazovala více odvahy než někteří Češi?

Martin Miko
Martin Miko 10.10.2024, 14:32

První dáma Československa

Charlotte Garrigue Masaryková se narodila v Brooklynu v roce 1850 a vyrůstala v rodině s deseti sourozenci. Její rodiče byli velmi dobře zajištění. Její otec byl totiž úspěšný obchodník a spolumajitel banky Germania. Charlotte se již v raném věku začala zajímat o hudbu a umění a v těchto oblastech byla velmi nadaná.

V osmnácti letech odjela studovat hru na klavír do Lipska. Po třech letech se však musela vrátit do USA, protože si intenzivním cvičením poranila ruku. Bohužel se následně musela vzdát kariéry klavíristky. Charlotte to ale neodradilo. Začala v USA studovat matematiku a zároveň vyučovala hru na klavír. Lipsko jí však zůstalo v srdci a s rodinou, u které žila, si udržovala velmi blízký přátelský kontakt. Při jedné návštěvě Německa v roce 1876 potkala Tomáše Masaryka, se kterým si okamžitě rozuměli.

V červenci 1877 Tomáš Masaryk ukázal svou odvahu a schopnost jednat ve vypjatých situacích. Během jedné z vyjížděk, které se účastnili Charlotte, Masaryk a několik jejich známých, se jedna z žen začala topit. Zatímco ostatní zpanikařili, Masaryk neváhal a okamžitě skočil do vody, aby ji zachránil. To zřejmě udělalo na Charlotte dojem. Krátce po tomto incidentu požádal Charlotte o ruku a v roce 1878 se vzali v New Yorku.

Masaryk si své manželky nesmírně vážil. Fascinovala ho nejen její krása, ale především její inteligence. Sdíleli společný zájem o filozofii a vždy měli o čem diskutovat. Také natolik oceňoval Charlottu, že po svatbě přijal její příjmení Garrigue. Po svatbě se přestěhovali do Vídně, kde se jim narodily dvě děti, Alice a Herbert. Během pobytu ve Vídni se Charlotte pilně učila česky. V roce 1881 se rodina přestěhovala do Prahy, kde se narodili jejich děti Jan a Olga.

Charlotte Masaryková byla velmi aktivní v ženském hnutí. Od roku 1882 působila nejprve v Náprstkově Americkém klubu dam, později se zapojila do žižkovského spolku Domovina na pomoc dívkám v nouzi a také pracovala v ženské sekci Sokola. Podporovala rozvoj ženského vzdělávání v Čechách, psala články pro americké noviny a publikovala texty na podporu Bedřicha Smetany.

Bohužel už po porodech dvou dětí ve Vídni začala trpět těžkými depresemi. Po nervovém zhroucení se její psychický stav zhoršoval, ale s depresí bojovala až do konce svého života. Přesto se nepoddala a nadále se věnovala veřejnému životu, aniž by dovolila veřejnosti k tomu, aby ji lidé litovali.

V roce 1918 se Tomáš Garrigue Masaryk stal prezidentem a Charlotte Garrigue Masaryková první dámou Československa. Její deprese se však postupně zhoršovaly, a tak se na veřejnosti naposledy ukázala v roce 1920. Téhož roku se jí podařilo prosadit zakotvení práv žen do první československé ústavy. Charlotte zemřela na mrtvici v roce 1923.

Byla to tvrdá, ambiciózní a odhodlaná žena, která statečně bojovala se svým osudem až do konce. Ráda říkávala: „Český národ není tak měkký jako píseň Kde domov můj.“


Zdroje informací:

https://www.kudyznudy.cz/ceska-nej/historicke/charlotta-garrigue-masarykova-americanka-ktera-se

https://dvojka.rozhlas.cz/riskovala-uplne-vsechno-osudove-zeny-charlotta-garrigue-masarykova-7455356

Podobné články

Doporučujeme

Další články