fb pixel První český populista: Miroslav Sládek naučil politiky říkat lidem to, co chtějí slyšet – G.cz
Vyhledávání

První český populista: Miroslav Sládek naučil politiky říkat lidem to, co chtějí slyšet

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Před 29 lety zatoužil bývalý český ultrapravicový politik a autor mnoha kontroverzních výroků Miroslav Sládek po postu hlavy České republiky. V druhém kole prezidentských voleb byl právě on jediným kandidátem, přesto neuspěl a prezidentem se nakonec stal Václav Havel. Zavzpomínejme na tohoto předchůdce dnešních pravicových populistů!

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 16.7.2021, 07:59

Známá persona

Miroslav Sládek se narodil před 70 lety v Hradci Králové. Vyrůstal v Kostelci nad Orlicí a po maturitě se rozhodl, že půjde studovat Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v oboru knihovnictví a vědeckých informací. Před revolucí pracoval v Českém úřadu pro tisk a informace, což byl obávaný cenzurní orgán Komunistické strany Československa. V podstatě ihned po revoluci se rozhodl aktivně vstoupit do politiky. V prosinci 1989 postupně začal zakládat Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa Miroslava Sládka (SPR-RSČ), které definoval jako krajně pravicovou stranu s odmítavým postojem proti komunistům. Sám se stal předsedou a v červnu 1990 už získal 1 % ve volbách. Na podzim téhož roku kandidoval v regionálních volbách a o dva roky později už se svou stranou SPR-RSČ obdržel v parlamentních volbách 6,5 %, a tím i 14 křesel ve Federálním shromáždění.

Sládek se tak stal pevnou součástí československé a později i české politické scény, v rámci které se prezentoval jako pravicový populista. V 90. letech prosazoval například opětovné připojení Zakarpatské oblasti k Československu. Rovněž vzpomeňme na jeho aféry. V červnu 1991 zorganizoval demonstraci republikánů před sídlem Československé televize, kde proběhlo několik urážek Václava Havla. Sládek rovněž toužil být hlavou státu, ale v roce 1992 nebyl zvolen prezidentem ČSFR a o rok později ani prezidentem ČR.

Předchůdce Tomia Okamury

Ve své době Sládek sice dokázal oslovit až půl milionu voličů, jenže se zároveň jednalo o jakéhosi prvního populistu, který neměl dlouhého trvání. Kladl důraz na vlastenectví, nacionalismus a xenofobii, což dnes dělá například Tomio Okamura. Na svůj úspěch z poloviny 90. let už nedokázal nikdy navázat. Pravidelně se zkoušel stát prezidentem, jenže pokaždé bez úspěchu. Vzpomeňme na rok 1998, kdy Sládek strávil ve vazbě 17 dnů, čímž přišel o prezidentské volby. Havel se tehdy stal prezidentem o pouhý jeden hlas, který byl právě ten Sládkův. Okolnosti Sládkova zavření sice v tomto kontextu působí podezřele, jenže realita je někde jinde. Sládek byl totiž rok předtím obžalován z podněcování k rasismu a rasové nenávisti a následně se soudům nepodařilo zastihnout ani jeho, ani jeho advokáta, čímž na něj byl vydán zatykač. Následně se dostal do cely předběžného zadržení.

Na konci 90. let to šlo se Sládkovou stranou z kopce. Odchod osobností ze strany, ztráta popularity a finanční problémy. První český populista však setrval, zakládal nová hnutí a účastnil se téměř všech voleb.

Miroslav Sládek byl známý především jako autor mnoha kontroverzních citátů, na které dodnes vzpomínáme. Některé z nich jsou archivovány i na YouTube ve videoformě. Nejznámnějším výrokem je zřejmě: „Cikáni by měli být trestně odpovědni již od narození, protože to už je jejich největší zločin.“ Tenhle pán je prostě miláček.

Takto jsme zavzpomínali na Miroslava Sládka a zde si můžete zavzpomínat na devadesátkovou kauzu okolo Miloše Zemana.

Podobné články

Doporučujeme

Další články