fb pixel Prokletí sester Brontëových: Žádná z klanu viktoriánských spisovatelek se nedožila čtyřicítky – G.cz
Vyhledávání

Prokletí sester Brontëových: Žádná z klanu viktoriánských spisovatelek se nedožila čtyřicítky

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Sestry Brontëovy patří k nejcitovanějším ženským autorkám viktoriánské éry, jejich začátky ale nebyly vůbec jednoduché a zároveň se každá zapsala do dějin jen jedním dílem. Ne, že by snad byly tak netalentované, celá jejich rodina ale trpěla na slabé plíce a žádná z žen se nedožila ani čtyřicítky. Anne a Emily zemřely na tuberkulózu, Charlotte patrně také, ačkoliv to mohl být i tyfus nebo nešťastné těhotenství.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 30.8.2023, 10:56

Emily

Sestry Brontëovy jsou u nás v hodinách literatury spíše opomíjené, ve Velké Británii ovšem patří k nejcitovanějším spisovatelkám viktoriánské éry. A přitom každá z nich vydala jen jeden opravdu zásadní román, na začátku kariéry o ně nikdo nestál a navíc to všechno bylo v době, kdy ženské autorky byly spíše sprostým slovem než čímkoliv jiným. Klan talentovaných žen trápilo ale ještě něco horšího než překážky stran patriarchální společnosti. Všechny Brontëovic děti totiž měly slabou imunitu a trpěly na onemocnění plic a dýchacích cest. Původně jich totiž bylo mnohem víc než jen tři sestry.

Původně porodila Maria Branwell svému muži Patricku Brontëmu dohromady celkem šest dětí. Dvě nejstarší dcery, Maria a Elizabeth, zemřely obě na tuberkulózu, jedna v jedenácti, druhá v deseti. Zbyl syn Branwell a dcery Emily, Charlotte a nejmladší Anne, přičemž dva roky po jejím narození zemřela i matka rodu. Po jejím skonu, který způsobila rakovina močového měchýře, umístil otec všechny dívky do laciného internátu, ale právě Maria a Elizabeth tam přišly o život, a tak si přeživší děti vzal Brontë do domácího učení. Byla to sice tragická, ale dobrá zkušenost - hrůzné zážitky z internátní školy, ale i traumata ze smrti sester pak mladé spisovatelky přetavily v uměleckou inspiraci.

Brontëovic děti odmalička tíhly k literatuře. Vymýšlely si fiktivní světy, pak sepisovaly příběhy, které se v nich odehrávaly a tyto krátké povídky byly provázané a navzájem na sebe odkazovaly. Když se pak Anne, Emily a Charlotte rozhodly stát se profesionálními spisovatelkami, napsaly společně sbírku básní a ze strachu z neúspěchů ji na Emilyin popud vydaly pod pohlavně neurčitými pseuodonymy. Soubor poezie z pera Ellise, Actona a Currera Bellových si ale koupilo jen pár lidí. Doslova. Prodaly se přesně dva výtisky. A tak se sestry rozhodly pro odlišný žánr.

Emily proslula románem Na větrné hůrce. V době vydání kniha nebyla dobře přijata, a to zejména pro inovativní formu. Ačkoliv Emily tvořila v době romantismu, Heathcliff není vůbec idealizován. Je to rozporuplná, rozervaná postava, která dokáže být dobrá stejně jako zlá a v závěru nepřijde ani ospravedlnění jeho činů, ani jejich odsouzení. Částečně to je možná způsobeno tím, že Brontëovi žili v naprosté izolaci od světa, každopádně literární odborníci 20. století Větrnou hůrku vynesli mezi nejzásadnější díla své doby. Škoda, že Emily z toho uznání nic neměla - zemřela totiž dva měsíce po vydání publikace, a to poté, co nastydla na pohřbu Branwella. Ten mimochodem zemřel na bronchitidu, přispěly k tomu ale také jeho závislosti na alkoholu a opiu. Emily jeho smrt otřásla, a když onemocněla, odmítla se léčit. V době smrti jí bylo 30 let.

Anne

To Anne Brontë, která také onemocněla krátce po bratrově skonu, se k věci stavěla jinak. Chtěla se uzdravit, a tak ještě v zimě 1849, dva měsíce po smrti sestry Emily, odjela do svého zamilovaného přímořského městečka Scarborough. Její stav se ale i po dvou měsících pobytu u moře zhoršoval. Anne zemřela v místním Grandhotelu, kde dnes funguje její mini-muzeum. Pohřbená je na tamním hřbitově, kde je na náhrobní desce uveden chybný věk. V době smrti Anne nebylo 28, ale 29.

Nejmladší ze sester Brontëových po sobě zanechala významný román Dvojí život Heleny Graham, ve kterém se inspirovala bratrovými problémy s omamnými látkami a popisuje, jak alkoholismus muže dokáže zničit manželství. Díky ženskému pohledu na svazek s neurvalým venkovským šlechticem a zachycení ztráty ideálů romantické dívky, která se vedle surovce stává dospělou, je někdy román řazen mezi první opravdu feministická literární díla.

Charlotte

Nejslavnější ze sester Brontëových je bezpochyby Charlotte Brontë, autorka geniální Jany Eyre. Román s gotickými prvky se dočkal uznání téměř okamžitě po vydání, velký obdiv na adresu knihy a její autorky vyslovil i britský romanopisec William M. Thackeray, načež mu Charlotte Brontë věnovala druhé vydání. Po smrti sourozenců spisovatelka krátce žila sama s otcem, ale když uvěřila, že úspěch jejího díla jí zaručí slávu, přestěhovala se do Londýna. Tam se začala pohybovat ve vybranějších kruzích, a dokonce se vdala. Vzala si otcova vikáře Arthura Bella Nichollse.

Štěstí jí ale moc dlouho nevydrželo, zemřela totiž necelý rok po svatbě ve 40 letech. A ačkoliv její úmrtní list uvádí jako příčinu smrti tuberkulózu, podle historiků mohlo jít i o tyfus, na nějž jen pár týdnů před Charlotte zemřela i její služka, anebo o tragické těhotenství, protože spisovatelka před smrtí často a silně zvracela a trpěla nevolnostmi. I tak se ale spolu se svými sestrami nesmazatelně zapsala do dějin literatury, o čemž svědčí i fakt, že Jana Eyre byla několikrát zfilmována, naposledy v roce 2011.

Podobné články

Doporučujeme

Další články